Ülo Toomsalu • 3. veebruar 2000 kell 6:01

Üüri piirmäär tõuseb peagi

Majandusministeerium soovitab üüri piirmäära tõstmist Tallinnas, Tartus ja Viljandis, sest majaomanikud ei suuda praeguse üürirahaga elamuid remontida, kirjutab Eesti Päevaleht.

Tallinnas tegid majaomanikud linnavalitsusele ettepaneku tõsta üüri piirmäära ruutmeetri kaheksalt kroonilt 12-le, Tartu volikogu arutab lähiajal üüri tõstmist viielt kroonilt 15-le. Viljandis pole üüri piirmäära tõus teada.

'Kuna teistes linnades üüripindade järele nõudlust ei ole, siis võiks mujal üüri piirmäära üldse kaotada,' ütles eile majandusministeeriumi elamuosakonna juhataja Volli Kalam.

Üüri piirmäär kehtib omanikule tagastatud majade korterite ja munitsipaal- ehk erastamata korterite puhul.

Majandusministeeriumi kinnitusel ei taga praegune üür eluruumi väärtuse säilimist. 'Kui hinnad tõusevad, siis peaks ka üüri piirmäär tõusma,' märkis Kalam.

'Saadavast üürirahast jätkub linnaosadel vaid jooksvate hädaremonditööde tegemiseks, majaümbruse korrashoidmiseks ja prügiveoks,' ütles Tallinna linnavaraameti elamuosakonna juhataja Sirje Saarna.

Tartu majaomanike ühingu juhataja Jüri Laursoni sõnul peaks üüri hind arvestama elukallidust. 'Tartus on see aga püsinud muutumatuna viis aastat, samas on oluliselt kallinenud üüri mõjutavad hinnad, nagu näiteks elekter ja prügivedu,' sõnas ta.

Kui üüri hind oleks saanud sel ajal vabalt kujuneda, oleks see praegu 25-30 krooni ruutmeetrilt, ütles Laurson. 'Selge, et keegi ei maksaks nii palju kehva kauba eest ja iga maja hinna määrab ta kvaliteet.'

Tartu üürnike ja korteriühistute ühingu esimees Tõnu Kauba ütles, et ta pole üüri tõstmise vastu, kuid see peab tuginema omanike tõestatud kulutustele, et üüri kasutataks maja kordategemiseks. 'Omanikul on alati võimalik vara maha müüa, kui seda ei jõuta pidada,' sõnas ta. 'Riigi ja linna kohustus ei ole teha üürikorteritest omanikele ülitasuvat äriprojekti.'

Hetkel kuum