Toomas Truuverk • 11. veebruar 2000 kell 7:54

Tallinna börs januneb oluliste uudiste järele

Tallinna börsi valdavad emotsioonid tulevad hetkel eilsete majandustulemuste valguses tööstussektorist. Kogu turu liikumise mõjutajana on tööstusaktsiad siiski liialt kergekaalulised.

Veel möödunud kuul oleks täna turul tõsiselt arutatud ja ka spekuleeritud pankade võimalikele tulemustele, kuid Eesti Pank arusaamatutel motiividel langetatud otsus tulemusi igakuiselt mitte avaldada, likvideeris selle suunanäitaja. Eesti Pank tundub käituvat malli järgi, et pole inimest - pole probleemi, ehk pole infot - pole probleemi.

Kui normaalselt mõtleva inimese arutluskäik jõuaks pärast tõdemist, et avaldatava informatsiooni põhjal tehakse vildakaid järeldusi sinna, et kuidas seda informatsiooni paremaks ehk informatiivsemaks muuta, siis Eesti Pank valib võimaluse, mis sobib oma olemuselt ehk ajajärku kolm-nelikümmend aastat tagasi.

Kahju, et nii otsustati. Teisalt näitab Eesti Pank selle sammuga (oma funktsioone ja töömahtu vähendades), et ehk on paari aastapärast tõesti aeg küps Jüri Mõisa nädala alguses välja öeldud arvamusele, et Eesti Panga võiks tasapisi likvideerida.

Seega on tänaseks börsipäevaks hetkel selget liikumissuunda raske välja pakkuda. Palju oleneb sellest, mida teevad välisinvestorid. Kuid ka välisturgudelt pole läinud öistest sündustest selgelt liikumist välja lugeda ? tehnoloogiabörs Nasdaq kerkis 2,8%, kuid tööstuskeskmine Dow langes 0,52%.

Hetkel kuum