Eile alustas Euroopa Liit ametlikke liitumisläbirääkimisi Läti, Leedu, Slovakkia, Malta, Bulgaaria ja Rumeeniaga. Sellega on seni teise vooru arvatud riikidel reaalne võimalus esimesena kõnelusi alustanud Poolale, T?ehhile, Ungarile, Eestile, Sloveeniale ja Küprosele järele jõuda ning möödagi minna, leiab Brüssel.
Endised «esimese ringi» riigid vaatavad toimuvat vastakate tunnetega. Ühelt poolt tervitatakse uusi tulijaid, teisalt süvenevad kartused, et läbirääkijate ringi laienemine võib protsessi venima panna.
Samuti teeb esikuuikule muret uute tulijate jaoks kavandatav läbirääkimiste tempo. Juba juulikuuks plaanib EL avada 31 läbirääkimiste peatükist vähemalt seitse, milleni esimese ringi riikidega jõuti alles pärast aasta kestnud läbirääkimisi.
Uutest tulijatest väidab Bulgaaria, et võib kohe kõnelusi alustada vähemalt 15 valdkonnas. Komisjonil on selles alust kahelda, kuid Läti samasugust kinnitust võetakse juba palju tõsisemalt.
Kiirus on kandidaatriikide jaoks oluline, kuna kõigile tähendab ühinemine Euroopa Liiduga (EL) ulatuslikku finantsabi. «Majanduslik jõukus sõltub meie liitumise kuupäevast,» ütles Läti saadik ELis Andris Piebalgs. «Lisaks tahame liitu pääseda ajal, mil laienemine on ELi jaoks veel poliitiline prioriteet.»
Eile kõnelusi alustanud kuuest on parimad võimalused esimesele ringile järele jõuda Lätil ja Maltal. Esimesest ringist soovivad kõik ühinemiseks valmis olla 2003. aasta 1. jaanuariks.
Seda kuupäeva peavad vähetõenäoliseks nii Euroopa Komisjon kui praegused liikmesriigid. Diplomaatide arvates on esimene realistlik kuupäev alles 2004. aasta jaanuar.
Palju sõltub seejuures suurimast kandidaadist Poolast, millel on esikuuikus liitumiseks ettevalmistuste tegemine kõige raskem. «Varssavi lükkab reforme edasi, lootes selle asemel Berliini ja Pariisi toetusele,» ütles üks ELi ametnik. «Meie püüame poliitilisi kokkuleppeid vältida, sest kui riigid hästi ette ei valmistu, on liitumise järel vesi ahjus.»
Kui ELi retoorikat uskuda, on mõeldav esimene laienemisvoor ka ilma Poolata. Vastavalt Helsingis kokkulepitule on kandidaatidel võimalik ühineda vastavalt sellele, kuidas ettevalmistused sujuvad.
Selle põhjal võiks Ungari, mis on praeguseks kõige kaugemale jõudnud, koos veel pari riigiga liitu pääseda juba 2004. aastal.
Poola selja taga on aga ELi suurim ja mõjukaim riik Saksamaa. «Poliitilistel põhjustel peab Poola olema esimeses ringis,» ütles üks ELi ametnik.
Kui see nii on ja Komisjoni kartused Poola ettevalmistuste osas paika peavad, on tõenäolisem laienemisaeg 2005. a. See omakorda parandab Leedu ja Slovakkia väljavaateid esimesse ringi pääseda.
Kuupäevadel on Euroopa Liidu jaoks otsene rahaline aspekt. Liit on kinnitanud eelarve aastani 2007, lähtudes eeldusest, et uusi liikmeid on kuus ja mitte 12 ning et liitumine algab 2002. aastal.
Tähtaja edasilükkumine 2005. aastasse olukorda ei päästa. Uute rahaeraldiste jaoks tuleks uuesti naasta 2000--2006. aasta eelarvekõneluste juurde, mille lõpuleviimine oli liikmesriikidele üsna piinarikas.
Autor: ÄP
Seotud lood
Sujuv makseprotsess on ülimalt tähtis osa e-poe ostukogemusest. Kogu vaev ja pingutus kliendile meeldiva ostukogemuse pakkumisest võib minna luhta, kui toote eest tasudes tabab klienti mõni ebameeldiv üllatus või takistus. Selleks võib olla nii soovitud makseviisi puudumine, tehnilised takistused toimingu lõpuleviimiseks kui ka ebamugav makse kinnitamise protsess.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele