Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Dollari kurss kerkis eile jeeni suhtes peaaegu 5 kuu kõrgeimale tasemele 109,32 jeenile. Euro suhtes tugevnes Ühendriikide valuuta samuti, kuigi kursitõus oli küllaltki ettevaatlik.
Dollari võidukäik jätkub endiselt, sest sel nädalal avaldatavad makromajandusnäitajad sisendavad optimismi USA majanduse jätkuvast võidukäigust võrreldes Jaapani ning Euroopa majandustega. Eriti valmistab pettumust Jaapan, kelle suhtes on lootused viimasel ajal olnud väga kõrged, tulemused aga valmistavad pettumusi. Pole siis ka ime, et raha voolab endiselt Jaapanist ning Euroopast Ühendriikide aktsia- ja võlakirjaturgudele. USA aga paisub endiselt võõrkapitali arvel, mis kulutatakse ära kohapeal. Nii on USA kaubandusdefitsiit paisunud mitme aasta jooksul uutele rekordtasemetele. Kui aga ükskord hakkab raha liikuma vastupidises suunas, võib see USA finantsturgudele mõjuda väga halvasti. Üks võimalikest tähtaegadest, mil see võib juhtuda, on aprilli algus. Märtsi lõpus repatrieerub Jaapani ettevõtete poolt välisaktivatesse paigutatud raha, mis pärast uue finantsaasta algust liigub jälle tagasi. Kui aga saareriigi investorid otsustavad jätta raha kodumaale, siis võib pihta hakata pöördumatu protsess.
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?