ASid Privador, Küberneetika ja digiallkiri
Lugesin uudist "Digiallkiri vajab investorit" (13.03) ja olin imestunud. Loodud on Privador AS, kes võtab riigile kuuluvalt ASilt Küberneetika üle sideturbelahenduste väljatöötamise. Uuel firmal on 25 aktsionäri: Küberneetika riigi esindajana, Balti Cresco investorina ja 23 Küberneetika töötajat. Mis see on? Kantimine?
Riigile kuuluv ettevõte töötab midagi välja ja siis kõnnivad need inimesed, kes selle palgatöötajatena välja töötasid, koos oma töö tulemusega uude firmasse toodet edasi arendama. Vargus?
Olemuslikult pole selles midagi ebanormaalset, et mingi eravärk võtab korraldada mingi senise riigivärgi. Haiseb asi aga teise kandi pealt ? selle n-ö eravärgi tekkega peaks ka maksukoormus vähenema: riigi funktsioonid ju ses valdkonnas ka vähenevad.
Siin on juba küsimus eetikas: kui kodanikud sellise julge "kantimissammu" teevad ja asuvad Privadoriga teistele kodanikele igapäiseid digiallkirju müüma, peaks eetilise tasakaalu mõttes ka teatava lobitöö tegema ning hulga riiklikke kulutusi samale tegevusel maksuskeemidest välja taandama.
Sügavalt ekslik on arusaam, nagu Küberneetika AS oleks miskit "Eesti asja" siiani ajanud, mille nüüd Privador AS üle võttis. Küberneetika AS käitus nagu iga normaalne firma; see, et Eesti Vabariik on tema aktsiate omanik, pole iial toonud mingit äriedu.
Millised on eesmärgipärasemalt orienteeritud ning investeerimiskapitalile avatud uue firma eelised võrreldes mh merenavigatsiooni ning kinnisvarahaldust viljeleva Küberneetika ASiga, jääb igaühe enda mõistatada.
Antud diili puhul jääb väljatöötamise osa Küberneetikasse ja müük ja marketing Privadori kanda. Sellega maksab Küberneetika osaliselt kinni arendustegevuse kulud teisele firmadele, doteerides seda oma muudest tegevusaladest. Mitte et ma sellele vastu oleks, AS teeb mis AS tahab, kuid mind lihtsalt huvitab, kas tegevus on tõesti nii jaotatud? Maksumaksjana midagi kripeldab südames, sest kui see nii on, siis osa Küberneetika tuludest (AS peaks olema tulutoov ettevõtmine), mis muidu oleks pidanud minema riigile, lähevad nüüd Cresco ja eraaktsionäride taskusse. Muidu on tervitatav, kui üks ettevõtte oma äriprotsesse korrastab.
Privador müüb Küberneetika tooteid ning hüvitab Küberneetikale toodete arenduskulud kokkulepitud mahus, st sisuliselt ostab tooteid, mida ta müüb. Pealegi kuulub Küberneetika Privadori omanike hulka , suur osa müügitulust voolab tagasi tema taskusse omanikutuluna ja arenduse eest makstava rahana.
Seotud lood
Ajalugu kordub: möödunud aasta 26. septembril esitleti Berliinis intrigeerivaid telefone Xiaomi 13T ja Xiaomi 13T Pro, tänavu, samuti 26. septembril ja samuti Berliinis esitles Xiaomi oma uusimaid telefone
Xiaomi 14T ja
Xiaomi 14T Pro. Hetkel kuum
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Plaanivad Prantsusmaale tehase rajada
Tagasi Äripäeva esilehele