11. mai 2000 kell 22:00

Kas Eesti ettevõtetele tuleks kehtestada maksuamnestia?

Sellist võimalust on mujal kasutatud. USAs on föderaalne seadus, millega anti amnestia. Seal otsustati, et ei ole mõtet äriühinguid, kes suudavad äri ajada, tappa vanade probleemidega. Amnestia idee on anda neile võimalus hakata korralikuks.

Kui seni pidevalt kahjumis olnud ettevõtja tuleb järsku aastal 2000 välja 10 protsendi suuruse kasumiga, siis võib maksuamet hakata tundma ebatervet huvi selle vastu, et kuhu jäid need eelmise aasta kasumid.

Arvan, et muidugi oleks sellise amnestia andmine mõistlik. Kasumeid ei ole seni näidatud, sest ettevõtted ei ole tahtnud maksta tulumaksu. No vastik on maksta ka siis, kui sul hästi läheb. Siis ongi mitmel viisil kasum ära peidetud näiteks amortisatsioonide või hinnasiirde abil. Samas arvan, et ega maksuamet ei suuda tagantjärgi ka midagi tuvastada, sest reeglina on kõik tehtud läbimõeldult ja seadust ei ole rikutud. Mulle aga tundub, et Eestis ei ole ettevõtjate kuluaaritöö nii kaugele jõudnud, et amnestiat nõuda. See teema ei ole praegu aktuaalne. Pigem on tegemist ideega, mille eest võib Kallase juhitud Reformierakond oma kolleegide käest vastu hambaid saada.

Ei. Teate mis mina hoopis arvan. Mina arvan, et otsekohe tuleks tühistada praegu kehtiv tulumaksuseadus ja kehtestada vana. Selline otsus lahendab paljud probleemid, kõik teavad täpselt, kuidas käituda, ja uue maksuseadusega tekitatud segadused kaovad lihtsalt ära.

Minu arvates ei ole küll mõtet teha maksuamnestiat. Ma ei näe, mis kasu riik sellisest pretsedendist saab.

Maksude kogumiseks on paremaid lahendusi. Näiteks peaks maksuamnestia asemel kehtestama vara deklareerimise nõude igale Eesti kodanikule. See on küll hea mõte ja see tuleks kiiresti ellu viia. Siis saavad ka need kantnokalised bemari-mehed lõpuks aru, et Eesti riik on olemas.

Ma olen veendunud, et kui seatakse sisse varade deklareerimise kohustus ja kui õnnestub veelgi tõhustada maksuameti tööd, siis pole kahtlust, et paljud kaabakad saab tiritud päevalgele.

Hetkel kuum