Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Läbi piinade surfiparadiisi

  Purjelauaga sõitmine on laiemale publikule arusaadavaks hobiks saanud alles viimastel aastatel seoses vaatemängulise funboard?i saabumisega meie vetele. Kui suure olümpiaklassi purjelauaga sõitmine tundus üksikute huntide igava ajaviitena, siis väikeste ja kiirete laudadega trikkide tegemine ja kihutamine muutus paljudele põnevaks ja aitas kaasa surfipisiku levimisele.
  Kaheksakordne Eesti ja neljakordne Balti meister Erno Kaasik töötab hobist vabal ajal müügijuhina Exstreme Spordi kauplusteketis. Ta selgitab, et surfi hobiks kujunemine on väga raske. ?Tegu pole jalgpalli või rattaga, et lähed poodi, ostad varustuse ja juba saadki mõnu tunda,? toob Kaasik lihtsa võrdluse.
  Soovi ja reaalse surfajaks saamise vahele jääb palju negatiivseid emotsioone, lõputud suplused jahedas vees, kriibitud sääred ja marraskil põlved. Vaid vähesed hurraaga alustajad saavad aja möödudes ?päris? surfajateks.
  Esimene kokkupuude purjelauaga on enamasti soojal suvepäeval rannas naabri või tuttava sõiduriistale ronimise üritus. Kellel jonni palju, ei anna alla ja proovib järgmisel päeval uuesti end kipakale veesõidukile seisma sättida. Ise surfamise nõksudele pihta saada on peaaegu võimatu, seepärast soovitab Erno Kaasik julgesti oskajamatelt nõu küsida või päris surfikoolitusele minna.
  Regulaarselt õpetatakse purjelauasõitu vaid kahes kohas ? Pirita rannas ja Hiiumaal, Paap Kõlari Safarikeskuses. Ühepäevastel algajate kursustel saab ülevaate spordiala terminitest ja põhitõdedest. Kuival maal tehtavad harjutused aitavad Erno Kaasiku sõnul värske surfaja esmasele arengule tohutult kaasa. Isegi kümme aastat omapead pusinud sõidumees võib pärast profi paari näpunäidet ja kommentaari olla nagu uuesti sündinud.
  Viimasel kahel aastal on Eestit külastanud praeguse surfimaailma säravaim täht, 1999. ja 2000. a freestyle?i maailmameister Josh Stone. Purjelaualiidu juhatuse liige Tarmo Käosaar nägi Stone?i külaskäigust otsest kasu meie surfaritele. ?Enne räägiti vaid sellest, kuidas meil ei saa hüppeid ja trikke teha, et pole laineid ja tingimusi,? meenutab Käosaar. ?Siis tuli Josh Stone ja näitas Pirital põlvekõrguses vees selliseid asju, mida meie mehed uneski poleks uskunud!? Toimus hüppeline areng ja praegu tehakse neid trikke juba järele.
  Kui kursused seljataga, sõbra purjelauda tüütuseni laenutatud ja hoolimata valusatest lihastest ikka veel entusiasm alles, on paras aeg endale isiklik purilaud muretseda. Osta võib kas uue või kasutatud surfikomplekti. Varustuse soetamisel tuleb teada käibetõde: mida väiksem on kogemus, seda suurem võiks olla surfilaud jalgade all. Muidu võib sõitmise asemel hoopis kukkumine hobiks saada. Ka puri tuleb valida väiksemamõõduline ? et oleks kergem seda veest välja sikutada. Algajale mõeldud kasutatud surfikomplekti võib osta umbes 10 000 krooni eest. Kui hind alla selle, tuleks spetsialistidelt nõu küsida, tegemist võib olla väga vana varustusega. Omal käel ?juppidest? komplekti kokkuostmise mõte tuleks algajal maha matta.
  Poes maksab hädavajalik baaskomplekt ligikaudu 15 000 krooni. 20 000kroonine investeering tagab aga hea ja kiiret arengut soosiva, algajale mõeldud varustuse. Erno Kaasiku sõnul pole kallimat, edasijõudnute varustust, esialgu mõtet osta. Surfis tuleb kõik arenguetapid loogilise reana omal nahal läbi elada, midagi vahele jätta ei saa.
  Seoses oskuste täienemisega kerkib vajadus uute purjede ja laudade järele. Tavasurfaril on Erno Kaasiku väitel vähemalt kaks lauda ja neli-viis purje. Õnneks on Eestis hästiorganiseeritud järelturg, kasutatud varustust saab spordipoodide kaudu realiseerida.
  Eesti oludes tuleb surfajal tähelepanelikult suhtuda oma riietusesse. Spetsiaalriietuseta sõitmiseks sobivad vaid mõned päevad meie suvest. Purjelaual püsimiseks tuleb algajal kasutada kummitallaga ketse või surfisusse.
  Veekindel kalipso ei lase märga keha maha jahtuda ning kaitseb ka kukkumise korral ning lauale ronides. Kalipsosid on mitut tüüpi ja erineva paksusega. Särgilaadset kalipsot kasutatakse meil soojade ilmadega. Tegelikult kannavad lõunamaa surfarid seda hoopis päikesekaitseks. Suvel kasutatakse ka lühikeste käiste ja säärtega kalipsot. Algajale sobib aga universaalkalipso, millel on pikk sääreosa ja vajadusel äravõetavad käised. Täispikad kalipsod sobivad jahedate ilmadega surfamiseks, olenevalt materjali paksusest kaitsevad nad sõitjat isegi nullilähedases temperatuuris.
  Eesti on surfamiseks ümbruskonnas parim koht. 3794 kilomeetrit rannajoont pakub külluslikult liivaseid ja laugeid kaldaid. Soomlaste ja rootslaste purjelaudurid peavad samal ajal kaljustel randadel turnima. Kuigi Läti ja Leedu rannad on head, pakub just kohalik, rohkete neemetippude ja lahesoppidega rannik surfajale ideaalilähedasi tingimusi.
  Õige sõiduelamuse annab vinge tuul ja kõrge laine. Eksivad need, kes arvavad, et meie vaiksel rannal pole trikke ja hüppeid võimalik teha. Hiiumaa rannikul, Ristnas võib ?õige? ilmaga kohata ligi kümnemeetrise kõrgusega laineid. Korraliku riietuse puhul pole õhutemperatuuril erilist tähtsust. Teoreetiliselt saab surfiga tegeleda nii kaua, kui meri jääs pole ja termomeeter plusskraade näitab. Kindlasti peab surfaja varustusse kuuluma päästevest.
  Ettevõtjast surfifanaatik Virgo Korv julgeb ka endale tunnistada, et hobist on saanud sõltuvus. Lauaga merel kihutades leidis ta uuesti lapsepõlve unenägudest meelde jäänud lendamistunnet. Teised surfarid tunnevad teda kui friiki, kes on aastaid olnud tali- ja tormisurfajate eesotsas. Tänaseks on meie vetel poolsada meest, kes ei jäta surfamisel ühtki kalendrikuud vahele. Iseõppimist pooldav Virgo Korv jõudis ekstreemsena näiva talisurfamiseni teadmatuse läbi. Seitse aastat tagasi hobisse sisse elades ei tulnud talle pähegi, et tavaliselt lõpetatakse lauaga merel käimine sügiseti ära. Nüüd katkestab Virgo hooaja vaid õhutemperatuur. Miinuskraadidega lihtsalt ei saa surfata, varustus ja riided lähevad jäässe. Hasartsed purjelaudurid ootavad juba kannatamatult oktoobrikuu ?ilusaid? ilmasid. Sügistormidega algab nende hooaja kulminatsioon. ?Kui raadiost öeldakse, et tiiburid ei välju, on vaja kiiresti merele minna,? selgitab Virgo Korv hea surfiilma olemust. Abikaasa arvates on surf teinud Virgost parema inimese. Pinged ja halva tuju võtab merel kihutamine ära, koju jõuab positiivne, abivalmis ja rahulolev mees.
  Surfamisega saavad ühtmoodi tegeleda nii naised kui ka mehed. Eesti vetel on aga õrnem pool tagaplaanile jäänud. Viimastel aastatel on naiste surfi edendamisega tegelema hakanud Purjelaualiidu juhatuse liige Tarmo Käosaar. Tema veab esimest vaid naistele mõeldud purjelauavõistlust ? Lady?s Surf.
  Hambaarsti ametit pidav Anneli Aleksius on surfanud vahelduva eduga kümme aastat. ?Surf on minu jaoks kõige meeldivam vaba aja veetmise vorm,? tõdeb Anneli. ?Võistlussporti ma ei pürgi, see eeldaks pikemat hooaega ja välismaal harjutamist,? toob ta põhjuse, miks surfamine siinsete naiste seas populaarne pole. Harrastajate võistlustest võtab Anneli Aleksius osa oma oskuste arendamiseks. Anneli usub, et töömõtetest puhkamiseks on surf parim võimalus ? kolm tundi surfamist puhkab vaimu nagu kolm tavalist puhkepäeva. Ka füüsiline koormus on korralik. ?Akrobaatika kõigile lihasgruppidele ning igavust pole karta ? see on ka üks põhjus, miks ma seda ala nii väga armastan. Alati on midagi uut õppida.? Anneli on täheldanud, et surfamine on teda muutnud. Ta naudib tuulist ilma ja süda olevat soojemaks läinud.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Olulisemad lood

Ootamatult sügav majanduslangus paneb prognoose ümber tegema
Euroopa Liidu kõige sügavam majanduslangus Eestis ületas analüütikute kartusi ning paneb ümber hindama ka lähiaja prognoose, kuid paar kummalist näitajat annab alust arvata, et äkki korrigeeritakse SKP numbrit tulevikus ülespoole.
Euroopa Liidu kõige sügavam majanduslangus Eestis ületas analüütikute kartusi ning paneb ümber hindama ka lähiaja prognoose, kuid paar kummalist näitajat annab alust arvata, et äkki korrigeeritakse SKP numbrit tulevikus ülespoole.
Andrus Alber: riigi kulud kasvavad üha, kus on püsivad tuluallikad?
Sõltumata sellest, kuidas Eesti majandusel on viimasel 5-6 aastal läinud, on riigieelarve ikka puudujäägiga. Kuidas sellest tsüklist välja saada, küsib FinanceEstonia juhatuse liige ja Finora Panga kaasasutaja Andrus Alber.
Sõltumata sellest, kuidas Eesti majandusel on viimasel 5-6 aastal läinud, on riigieelarve ikka puudujäägiga. Kuidas sellest tsüklist välja saada, küsib FinanceEstonia juhatuse liige ja Finora Panga kaasasutaja Andrus Alber.
USA aktsiaturud sattusid hea töötururaporti peale segadusse
USA aktsiaturud sulgusid eri suundades ja andsid segaseid signaale pärast värsket töötururaportit, mille kohaselt on tööpuudus endiselt ülimadal ja uusi töötajaid palgatakse prognoositust enam.
USA aktsiaturud sulgusid eri suundades ja andsid segaseid signaale pärast värsket töötururaportit, mille kohaselt on tööpuudus endiselt ülimadal ja uusi töötajaid palgatakse prognoositust enam.
Reaalajas börsiinfo
Suures kahjumis Operaili kaubaveod on tänavu vähenenud poole võrra
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
“Lavajuttude” lemmikud räägivad oma portfellidest, rahapoliitikast ja juhtimisest
Tänavuse aasta säravamad ja kuulatumad ettekanded kõnelevad suuresti Äripäeva raadio kuulajate meelisteemast – investeerimisest. Praktikas kontrollitud põhimõtted, suurimad õppetunnid ja jätkusuutliku portfelli alustalad on märksõnad, mis iseloomustavad kuulatumaid esinemisi.
Tänavuse aasta säravamad ja kuulatumad ettekanded kõnelevad suuresti Äripäeva raadio kuulajate meelisteemast – investeerimisest. Praktikas kontrollitud põhimõtted, suurimad õppetunnid ja jätkusuutliku portfelli alustalad on märksõnad, mis iseloomustavad kuulatumaid esinemisi.
Head uudised tulevad Zaporižžjast: Vene väed taanduvad
Sõda Lõuna-Ukrainas koondub sealsetele maanteedele, Donetskis käivad tihedad lahingud Bahmuti pärast ning Zaporižžja oblastis on Vene väed sunnitud taganema.
Sõda Lõuna-Ukrainas koondub sealsetele maanteedele, Donetskis käivad tihedad lahingud Bahmuti pärast ning Zaporižžja oblastis on Vene väed sunnitud taganema.
Nädala raadiohitid: kinnisvara, kiibikriis ja modellinduse pahupool
Nädala kuulatuimad saated võtsid vaatluse alla olukorra kinnisvaraturul, ülemaailmse kiibikriisi, Coop Panga aktsiate pakkumise ning modellinduse pahupoole.
Nädala kuulatuimad saated võtsid vaatluse alla olukorra kinnisvaraturul, ülemaailmse kiibikriisi, Coop Panga aktsiate pakkumise ning modellinduse pahupoole.

Olulisemad lood

Äri nagu muiste: Liksutova töötab endiselt koos sanktsioneeritud Vene oligarhidega
Tatjana Liksutova Eesti firma ajab endiselt äri „Vene maffiaga“ – oligarhide Iskander Mahmudovi ja Andrei Bokarjoviga, kellele Suurbritannia on kehtestanud sanktsioonid.
Tatjana Liksutova Eesti firma ajab endiselt äri „Vene maffiaga“ – oligarhide Iskander Mahmudovi ja Andrei Bokarjoviga, kellele Suurbritannia on kehtestanud sanktsioonid.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.