Ülo Toomsalu • 12. oktoober 2000 kell 6:16

Poliitikud jätavad lapsed raamatukogu ukse taha

Riigilt seitset miljonit krooni nõudev rahvusraamatukogu sulgeb rahata jäämisel 1. jaanuarist uksed lastele, kelle kasutada pole sel juhul Tallinnas ühtegi suuremat raamatukogu, kirjutab Eesti Päevaleht.

Rahvusraamatukogu nõukogu otsustas teisipäeval ühehäälselt lõpetada uuest aastast alla 16aastaste noorte teenindamise. 'Oleme jõudnud äärmuslikku seisu - raamatukogu eelarve on neljandat aastat nullkasvuga,' põhjendas rahvusraamatukogu nõukogu esimees Sirje Endre.

Tallinna abilinnapea Liisa Pakosta hinnangul on tegu ebameeldiva üllatusega. 'Just siis, kui me hakkame oma haruraamatukogude võrku arendama ja liitume riikliku ning varsti ka Põhjamaade süsteemiga, visatakse Tallinna lapsed tänavale,' ütles Pakosta. 'Mulle selline väljapressimismeetod põhimõtteliselt ei meeldi.'

Keskerakondlase Küllo Arjakase sõnul kaalus nõukogu kokkuhoiuvõimalusena ka raamatukogu sulgemist esmaspäevadeks ja laupäevadeks, mis poleks aga kulusid oluliselt vähendanud. 'Paraku pidime otsustama laste kahjuks, sest palju raha kulub mööbli ja lampide lõhkumise tõttu. Kolmas alternatiiv oli vähendada kirjanduse ostmist, aga see pole võimalik,' ütles Arjakas.

Tuleva aasta eelarvekava eraldab rahvusraamatukogule 56 miljonit krooni. Nõukogu hinnangul piisab raamatukogule ellujäämiseks täiendavast 6,9 miljonist kroonist.

Peamiselt plaate kuulavad ja ajakirju lehitsevad 26 000 last moodustavad rahvusraamatukogu lugejatest viiendiku.

Rahvusraamatukogu tehnoloogiadirektor Mihkel Reial lisas, et kui mõnel noorel peaks tekkima tõsine soov referaati koostada, siis kooli kirjaga pääseb ta ikka sisse.

Hetkel kuum