Kristel Raesaar • 24. oktoober 2000 kell 13:41

1,6 protsenti firmade käibest läheb altkäemaksudeks

Maailmapanga poolt läbiviidud 132 Eesti firmajuhi küsitlusest selgus, et siinsed ettevõtted kulutavad altkäemaksudeks keskmiselt 1,6 protsenti aastakäibest. ?1,6 protsenti on üleminekuriigi kohta hea tulemus,? rääkis 22 endises sotsialismiriigis korraldatud uurimuse üks autoreid Joel Hellman. ?Näiteks Leedus on sama näitaja peaaegu kaks korda kõrgem.?

Samas märkis Hellman, et kui siinsete ettevõtete keskmiseks käibe rentaabluseks arvestada 16 protsenti, siis maksavad firmad altkäemaksudeks tervelt kümnendiku oma kasumist. ?See on suur osa,? leidis ta.

Ehkki korruptsiooni esineb Eestis vähem kui Ida-Euroopas, segab see kohalikke ettevõtteid oluliselt rohkem kui lääneriikides, leidis Hellman. ?Korruptsioonitase on madalam kui teistes üleminekuriikides, aga see ei ole madal,? kinnitas ta. ?Näiteks põhjamaades on korruptsioon mitmeid kordi, võibolla isegi kümme korda madalamal tasemel.?

Erinevatest institutsioonidest on Eesti ettevõtjate hinnangul kõige enam korrumpeerunud riigikogu ja erakonnad, samal ajal kui näiteks kohtute ja keskpanga äraostetavus mõjutab neid vähem.

Hetkel kuum