2. november 2000 kell 13:13

Äripäev: Eesti peab saama liberaalse majanduse liidriks

Eesti peab seadma eesmärgiks tõusta majandusvabaduselt esimeseks riigiks maailmas, arvab Äripäev homses juhtkirjas.

Heritage Foundationi (HF) kolmapäeval avaldatud majandusvabaduse indeksis on Eesti tõusnud 14. kohale (mullu 22.). Oleme Ida-Euroopa liberaalseima majandusega riik ja majandusvabaduselt ühel pulgal Austria, Kanada, Taani, Jaapani ja Araabia Ühendemiraatidega. Edestame aga Belgiat, Saksamaad, Soomet ja Rootsit.

Võib küsida ? mis see meile annab. Kuidas see koht mõjutab reaalset elu? Miks peaks Eesti ettevõtjat huvitama Eesti koht mingis tabelis. Ettevõtjat huvitab, et ta saaks rahulikult äri ajada. Ent just see, mida vabam on majandus aitab ettevõtjal segamatult äri ajada.

Edetabelid annavad võimaluse meid teistega võrrelda. Ja mitte ainult meil endil, vaid potentsiaalsetel välisinvestoritel. Tema tahab, enne otsuse langetamist, kuhu oma raha panna, olla kindel, et sel maal tegutsedes oleksid tema käed võimalikult vabad. Siin on säärane edetabel talle kindlasti abiks. Tõenäoliselt ei ole karta, et Eestist saaks tööstusi täis pikitud riik, ent kindlasti annab meie tõusmine tabelis, üha enamatele firmadele põhjust siia tütarfirma luua oma äri ja kasumi suurendamiseks.

Tänavu aitas meid tabelis edasi uus maksuseadus. Maksukoormus vähenes. Mis otsuseid veel vaja on? Eeskätt on vaja reformida haldusaparaati, tervishoiusüsteemi ja haridussüsteemi. Need kolm valdkonda on peamised, mis maksumaksja raha neelavad. Läbi viia radikaalne haldusreform, vähendada riigikogu ja valitsuse koosseisu. Tuleb erastada maksu- ja tolliamet, vanglad, haiglad. Kõrgharidus muuta tasuliseks. Ravikindlustus tuleb anda eraseltsidele, pensionikindlustus peab olema vabatahtlik. tollimaksud tuleb kaotada. Tööseadused tuleb muuta võimalikult liberaalseks, mitte mingeid kohustuslikke kindlustusi. Takistusi ei tohi teha võõrtööjõu sissetoomisele. Alandada tuleb sotsiaalmaksu ja üksikisiku tulumaksu.

Hetkel kuum