Kaja Koovit • 19. detsember 2000 kell 22:00

Tähed ennustavad aktsiaturul nappi tõusu

Järgmise aasta aktsiaturu prognoosis on kasutatud tavapärase majandusanalüütikute nägemuse asemel alternatiivseid võimalusi. Kuigi kõik arvamused on esitatud erineval viisil, jääb neis kõlama veendumus, et üliedukat uut aastat aktsiaturul oodata ei ole.

Suurte tegemiste aeg börsidel on mõneks ajaks läbi saanud ning võimalus on jäänud pisikesteks spekulatsioonideks ja väikeste kasudega investeerimiseks, ütles geoloog Joel Jalast.

Astroloog Villu Põldma sõnul on maailmamajandus juhitud Saturni liikumisest. Saturni kõrgseis saabub 2004 aastal ehk maailmamajandus on tõusujoones, mistõttu maailmaturule orienteeritud ettevõtted on järgmisel aastal oma tegevuses edukamad, rääkis Põldma.

Eesti majandus seevastu on kriisis, mis kulmineerub järgmise aasta märtsis-aprillis, mistõttu Eesti turule orienteeritud ettevõtete toodete müük läheb sel ajal kehvemini, mõjutades ka nende ettevõtete aktsiaid.

Villu Põldma lisas, et ettevõtte tegevuse alustamisel läheb jaluletõusmiseks 7 aastat, kuid alles 28 aastase tegutsemise järel saab ettevõttest nn. suurettevõte. Enne 28 tegevusaasta täitumist võivad ettevõtte aktsiad veel kaduda.

Põldma märkis, et eduka aktsiaanalüüsi tegemiseks on tarvis teada ettevõtte sünniandmeid ehk aega, mil ettevõte on registreeritud. Kui on teada ettevõtte loomise kellaaeg, saab öelda, kas ettevõte on edukas ning millisele maksimaalsele hinnatasemele võib aktsia tõusta.

Kõige kindlamad investeeringud on järgmisel aastal Merko Ehituse ja Viisnurga aktsiad, ütles Kuuse-Taadina tuntud ilmatark Elmar Kuus. Tema sõnul peaks järgmisel aastal olema potentsiaali töötleval tööstusel ja ehitusel. Pankade kõrgaeg seevastu saabub alles 3?4 aasta pärast, mil kogu riigi majanduses peaks saabuma kõrgaeg. ?Majanduskasvuks pakutud 5?6 protsenti on liiga palju, järgmisel aastal ei pruugi majanduses kasvu üldse tulla,? ütles ilmatark.

Kui peaks aktsiaturule paigutama 90 000 krooni, siis kahte perspektiivikamasse ettevõttesse investeeriks Kuus kumbagi 30 000 krooni ning ülejäänud kolmandiku jagaks võrdselt Baltika, Klementi ning Rakvere Lihakombinaadi aktsiate vahel.

Ära müüks Kuus Eesti Telekomi ja Tallinna Farmaatsiatehase aktsiad.

Joel Jalasti sõnul jääb investoritel vaatamata kasumi kühveldamise puudumisele järgmisel aastal võimalus pikema aja vältel oma investeeringute väärtust kasvatada.

Pikemaajalisest investeeringust huvitatud võiksid Jalasti hinnangul lähema nelja aasta jooksul jälgida Baltika, Harju Elektri, Merko Ehituse, Pro Kapitali, Tallinna Kaubamaja ja Viisnurga aktsiaid. Ülejäänud Tallinna börsi aktsiad ei näi selliseks rahulikuks positsiooni hoidmiseks ja tulu kasvuks erilisi võimalusi pakkuvat, lausus ta.

Spekulatsioonideks pakuksid parimat võimalust suurte hinnakõikumistega aktsiad, kuid kahjuks pole väga suuri kõikumisi ette näha ja asjast huvitatutel tuleb leppida terakeste kogumisega, ütles Jalast. Pisikestest spekulatsioonidest huvitujatel soovitab Jalast silmas pidada Estiko, Fakto, Kalevi, Klementi ja Optiva Panga aktsiat.

Hetkel kuum