Hansa meelitas endale uue IT-guru

Raigo Neudorf 24. jaanuar 2001, 00:00

Pärast Tõnis Sildmäe ametist lahkumist peaaegu aasta IT-juhita olnud Hansapangal õnnestus 15. jaanuarist panka üle meelitada Hewlett-Packardi Baltimaade juhina töötanud Olli Heinonen.

Hansapanga endine IT juht Tõnis Sildmäe peab absurdseks olukorda, kus pangal puudub peaaegu terve aasta konkreetne IT juht ja panga ITd kureerib Hansapanga grupi juht Indrek Neivelt. Nädal tagasi lõpetas Hansapank selle absurdse olukorra ja tutvustas oma uut IT-juhti Olli Heinoneni. Vastne IT- juht lubas endise kuraatori viia infotehnoloogiliselt uuele tasemele: ?Minu ja tema alluvate üheks peamiseks ülesandeks saab võimaldada Neiveltile panga juhtimist sellisel viisil, mis oleks tagatud teiste abinõudega kui pliiats, paber ja kirjatuvi. ? Sellest samm edasi oleks virtuaalne Neivelt.

Heinoneni näol on tegemist Baltimaade infotehnoloogia turgu hästi tundva spetsialistiga, kes otsustas asuda tööle Hansapanka enda proovile panemiseks. Ta on Eestis elanud juba alates 1994. aastast, mil asus juhtima Hewlett-Packardi tegevust Balti riikides. Sellele eelnes ligi kaheaastane Balti turu uurimine ning eesti keele õppimine. Hewlett-Packardi Balti regiooni juhina töötades kogus Heinonen aastas umbes 160 komandeeringupäeva. Pärast seitsmeaastast tööd Hewlett-Packardi filiaali juhina tegi Hansapank pakkumise IT-juhi kohale. Hansapangast sai Heinonenile alles teine töökoht. Eelmised 25 aastat oli möödunud Heinonenil eri ametikohtadel Hewlett-Packardis.

Hansapank on Heinoneni arvates IT arengu poolest kõrgel tasemel ning oma infotehnoloogiliste lahenduste poolest eeskuju teistele Baltimaades tegutsevatele pankadele. Kogu siinset infotehnoloogia arengut peab Heinonen omamoodi imeks ning ütleb, et eestlased peaksid taolise arengu üle äärmiselt uhked olema. ?Kui ma Eestis Hewlett-Packardi tarvis 1992. aastal maad kuulamas käisin, polnud siin põhimõtteliselt midagi. Kuid nüüd on pea igal kolmandal inimesel mobiiltelefon ning ka internetikasutajaid on palju. Siin on toimunud tohutu areng,? märgib ta. Enda sõnul tõmbaski teda üheksakümnendate alguses siia just see, et Baltimaade IT-turg oli välja arenemata. ?Siia tulek oli erakordne võimalus alustada kõike otsast peale. Enamik inimesi sellist võimalust ei saa,? lisab ta.

Hansapanka minekut põhjendab Heinonen samuti uue ning huvitava väljakutsena. See ei tähenda, et töö Hewlett-Packardis oleks end ammendanud ? pigem tahtis ta end proovile panna Baltimaade edukaimas inotehnoloogiafirmas, nagu ta ise nimetab Hansapanga IT-osakonda. Heinonenil endal Hansapanga aktsiaid pole ning samuti pole ta mõne teise firma aktsionär. ?Minu idee on pühendada kogu oma energia ühele tegevusele ning seetõttu pole ma seotud teiste ettevõtetega.?

Uuel töökohal lähtub Heinonen oma motost ? ära paranda midagi, mis pole rikkis. Lisaks Neivelti juhtimistöö infotehnoloogilise toe uuele tasemele viimisele peab ta oma üheks eesmärgiks tõsta panga IT-toodete kasutamiskindlust. ?On väga oluline, et me ei märka tänavapildis rivist väljas pangaautomaate ning et inimesed tunneksid end kindlalt meie poolt pakutavaid IT-lahendusi kasutades,? sõnab ta. Tööjõus Heinonen probleemi ei näe. Tema sõnul on Eestis ning seega ka Hansapangas piisavalt IT-spetsialiste, mistõttu ei ole vaja tuua siia eksperte kuskilt mujalt.

Heinonen arvab, et IT vallas eesrindlikud Põhjamaad pole enam Eestist või teistest Baltimaadest sammu võrra ees. Põhjamaadel on olnud lihtsalt aega oma lahendusi välja töötada aastakümneid, Balti riikidel on olnud seda aega napilt kümme aastat. Kuna võrreldes lääne pankadega on Hansapanga näol tegemist siiski väikese pangaga, on ka kõikvõimalike uuenduste tegemine lihtsam. See on ka siinse kiire arengu üks põhjustest. ?Ma võin julgelt öelda, et ühe aastaga muutub Baltimaades sama palju kui kolme aastaga näiteks Soomes,? ütleb Heinonen veendunult.

Hansapanga suurima konkurendi Ühispanga infotehnoloogiajuht Tõnu Liik iseloomustab Olli Heinoneni kui hästituntud IT-spetsialisti.

?Olli Heinonen on spetsialist, keda tahaks oma ridades näha iga ettevõte, lisaks on tema näol tegemist ühe tuntuma figuuriga infotehnoloogiamaastikul,? märkis Liik.

Heinoneni tööle asumisega Hansapangas muutub kahe konkurendi ? Hansapanga ja Ühispanga vaheline infotehnoloogia-alane konkurents Liigi sõnul veelgi tulisemaks. ?Samas lubame teha omalt poolt kõik, et Heinoneni töö tema uuel töökohal ei muutuks liiga lihtsaks,? lubas Liik.

Ka Hansapanga endine IT juht Tõnis Sildmäe hindab panga valikut: Tunnen Heinoneni hästi, ta on mees omal kohal.?

Hewlett-Packard Eesti assistent Tiina Kostla sõnul suutis Heinonen Eestis töötatud seitsme aastaga saavutada üldise tuntuse IT-vallas. ?Hansapank on teinud Heinonenile ettepanekuid asuda pangas tööle enam kui ühel korral,? märkis Kostla.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing