Ülo Toomsalu • 30 jaanuar 2001

Üürnike kohtuvõit sunnib riiki Ühispangalt maja välja nõudma

Pärnu üürnikud võitlesid kohtus välja oma korterite erastamisõiguse ebaseaduslikult Ühispangale üleantud majas, kuid seni ei ole riik kohtuotsust täitnud ega pangalt hoonet tagasi nõudnud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kuus aastat kestnud vaidluse järel tunnistas riigikohus möödunud aasta detsembris Pärnus Rüütli tänaval asuva hoone üleandmise Ühispanga eellasele Pärnu Maapangale ebaseaduslikuks ja andis üürnikele õiguse majas asuvad korterid erastada.

?Riik näitab jätkuvat tahtmatust probleemi lahendada ega asu kohtuotsust täitma,? ütles majaelanik Aivar Allikivi.

Seni pole rahandusministeerium hakanud Ühispangalt maja välja nõudma ja riigikohtult omanikuõigused saanud elanikud on endiselt üürniku seisuses. Erastamisõigus laieneb viiele majas asuvale ühe- kuni kolmetoalisele korterile, ülejäänud hoone võib riik pärast Ühispangalt kättesaamist müüa.

Pank sai 1993. aastal hoone riigilt 3,8 miljoni krooniga, kuigi maaklerite hinnangul oli Pärnu kesklinnas asuva pangahoone turuhinnaks juba siis vähemalt 20 miljonit krooni.

Riiki esindas hoone Pärnu Maapangale üleandmisel rahandusministeeriumi tollane kantsler Enn Pant, kes hiljem sai Ühispanga nõukogu liikmeks.

Majandus- ja rahandusministeeriumi ning riigikantseleiga endiselt kirjavahetust pidav Allikivi ütles, et kui asi liikuma ei hakka, on üürnikud sunnitud valitsuse kohtusse andma, et kohus tunnistataks seadusevastaseks valitsuse tegevusetuse kohtuotsuse täitmisel.

Hetkel kuum