Andres Teder • 31. jaanuar 2001 kell 22:00

Mobiilmööbel aitab töökohti koondada

Vaid osa praegu tootmises olevast ja kasutatavast mööblist vastab moodsa liikuva büroo esitatavatele nõudmistele.

Büroos ei veedeta enam pikki päevi. Sealt astutakse läbi, pärastlõunad mööduvad nõupidamistel, meeskonnakoosolekutel ja klientide juures. Seega ei ole inimesel enam vaja oma kindlat töökohta. Firma peab sisustusega toetama kaasaegset tööstiili.

Hästi toimiv töökeskkond peaks pakkuma nii piisavalt privaatsust kui ka meeskonnatööks sobivaid ruume ning lahendusi.

Traditsioonilises kontoris tehakse tööd kabinetis töölaua taga, kasvavate paberivirnade vahel. Moodsas büroos on töövahenditeks saamas sülearvuti ja uudne väiksem töölaud, mis on sageli samaaegselt mitme inimese töökohaks. Ka paigalseisvaid sahtleid korvavad liigutatavad vagunkapid. Töölaudade osatähtsus hakkab vähenema, nad muutuvad väiksemaks ja märkamatumaks. Kapid on madalad ning neid saab kasutada ka avatud büroode liigendamisel.

Hea võimalus büroo liigendamiseks ja paberite säilitamiseks on liikuvate seinakeste kasutamine. Erinevate kasutusvõimalustega ratastel vaheseinu pakuvad mitmed mööblitootjad. Nii saab avatud büroopinnal mugavalt mõne töökoha ajutiselt eraldada ja leida koha ka paberite jaoks.

Samamoodi on liikuva inimese tarbeks projekteeritud ka liigutatavad vagunkapid esemete paigutamiseks. Vaguneid saab lukku keerata ja nad on mahukad panipaigad, kus on sahtlid väikeesemetele, koht kaustadele, rippkaantele, diskettidele ning CDdele. Kapi alumisele, vaibaga kaetud riiulile võib paigutada nii kingad kui ka koti.

Mobiilbüroosse sobivad ka seni vähe kasutatavad ajutised seisutöökohad. Seisutöökoht aitab kokku hoida põrandapinda, kuid sellise töökoha ostmisel tuleb jälgida, et sinna ka arvuti toite- ja võrgujuhtmed ulatuksid.

Nõudlus teisaldatava mööbli järele on Eestis veel praktiliselt olematu. Ka mööblitootjad alles toovad turule teisaldatavat, ratastel mööblit ning nendivad, et huvi sellise kontorisisustuse vastu on veel leige.

Eelmisel nädalal harutas AS Wermo Tallinna kaupluse juhataja Aet Uusna alles uut ratastel mööbliseeriat pakendist välja. Wermo uus mööblikollektsioon sobib hästi koduses töönurgas kasutamiseks.

Margus Korv ASist Standard nentis, et neilt pole sellist kiiresti teisaldatavat büroosisustust veel küsitudki ning ka tootevalikus ratastel mööbel puudub.

?Bürood, mille töötajatel on liikuva iseloomuga töö, ostavad lihtsa töölaua ja sinna juurde näiteks ratastel kapi. Samas on ka firmasid, kes panustavad kallisse mööblisse, hoolimata sellest, et inimene istub selle laua taga vaid osa päevast,? tõdeb Korv firmade erinevat suhtumist mööbliostu.

AS Isku projektijuht Ivar Ots nentis, et kaks aastat müügil olnud Rolli sarja mööblit on üksikute töökohtadena küll kontoritesse ja kojugi ostetud, kuid suuri projekte pole tehtud.

Äripäeva rubriigitoimetuse uue mööbli kohta leiab nii plusse kui miinuseid. Meeldib, et toimetusse ostetud Martela mööbel on futuristliku välimusega ning kaasaegne.

Ratastel lauad ja sahtliboksid annavad võimaluse töökohti ruumis ümber paigutada ning liigutada neid ükskõik kuhu. Samas on lauatelefoni juhe üsna lühike, pannes sellisele liigutamisele piiri peale ja nii on igaühel kujunenud kindel koht, kus ta oma ratastega laua ankrusse on heitnud.

Võrreldes eelmiste, tavamõõtmetes töölaudadega, on ruumi oma asjade paigutamiseks nüüd paraku vähem. Lauale mahuvad ainult sülearvuti, telefon, teetass ja kõige olulisemad paberid. Palju iga päev vajaminevaid asju tuleb sahtlitesse panna, kust õige leidmine hiljem jälle aega võtab.

Kui tulevikus jääb kodus töötajatele kasutada büroos kahe peale üks laud, siis ei kujuta ma seda hästi ette, sest laua pind on niigi väike ja kahe inimese asjad sinna kindlasti ära ei mahu.

Kuid mulle meeldib avatud büroo, kohe on näha, kes on tööl, kes majast väljas ning suheldakse rohkem.

Hetkel kuum