Kõrvalda mälust üleliigsed programmid

Kaido Einama 08. veebruar 2001, 00:00

Windowsis töötades saab käima panna korraga paljusid programme, millest mõned tahavad mälus olla ka siis, kui neid ei kasutata. Uuem tarkvara aga nõuab kõige rohkem just mälu, protsessori kiirus ei olegi tavaliselt nii suur probleem.

Selleks, et tööd kiiremaks teha, tuleb mälu vabastada vaid nende programmide jaoks, mis tõesti hetkel tööks vajalikud on.

Mälus istuvad programmid paigutavad tihti ka oma ikooni paremale alla nurka kellaaja kõrvale. Kui neid on seal kogunenud juba paras rodu, nii et alumine nn Taskbar?i riba enam suurt muud ei mahutagi, on viimane aeg need kriitiliselt üle vaadata.

Tavaliselt on sinna alla end sättinud paljud multimeediaprogrammid: Media Player, Realplayer, Winamp. Alati saab programmi seadetest ära keelata nende Taskbar?ile ilmumine. Kui seda ei saa parema hiireklõpsuga valitavast menüüst kohe teha, uuri Options?ite või Preferences menüüdest, kuidas nn kiiret käivitamist maha võtta. Programmide mälus ?varitsemine? on hea nende kiiremaks käivitamiseks, kuid tavaliselt on mugavam käivitamisel mõni sekund kauem oodata kui pidevalt aeglasemat arvutit taluda. Taskbar?ile jäta kindlasti alles viirusetõrjuja ja tulemüüri ikoon ning süsteemi tööks vajalikud asjad (helikaardi ikoon, võrgu ikoon jne), sest need on pidevalt mälus olles tõesti hädavajalikud.

Kui paned arvuti käima ja on vaja alati kohe ka mõned programmid käivitada, näiteks suhtlustarkvara, meiliprogramm või viirusetõrje, saab lasta selle Windowsil ise ära teha. Pole ju mugav iga kord oma viirusetõrjujat käivitada ja mõnikord läheb see lihtsalt meelest ära.

Selleks et korrastada oma programme, mis kohe arvutis Windowsisse minnes käima pannakse, vaata üle nn Startup menüü. Selle leiad Start menüüst Programs kataloogist StartUp nime alt. Kõik seal avanevas nimekirjas olevad programmid laetakse ka kohe mällu. Kui seal on midagi üleliigset ja kindlalt on teada, et see tööks vajalik pole, kustuta see parema hiireklõpsuga, valides menüüst Delete. Lisamiseks vali Start menüüst Settings, siis Taskbar & Start menüü, Add (lisa) ning vali välja programmifail, mida käivitada. Seejärel Next vajutades vali seesama StartUp.

Kui arvuti kipub liiga tihti kinni jooksma, on sellel tavaliselt kolm põhjust: riistvarast jääb väheseks, tarkvara on vigane või peitub põhjus kasutajas. Et arvutit mitte liiga üle koormata, ära hoia liiga palju programmiaknaid korraga lahti. Eriti õgivad ressursse Internet Explorer ja tema uusimad versioonid, mis neljanda-viienda akna avades nõuavad arvutilt tohutul hulgal mälu. Üle kolme-nelja programmi võib vähema mäluga arvutile juba liig olla, proovi püsida selle koormuse piires. Kui vaja, aitab mõne programmi tagasivahetamine vanema versiooni vastu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing