OÜ Varson keeldub laenu võtmast

Tiit Efert 27. aprill 2001, 00:00

OÜ Varson direktori Tiit Lauri kinnitusel on ettevõte asutamisest peale omavahenditega hakkama saanud. Esmalt tegutses firma operatiivselt, nüüd on võimalik varugi lattu koguda.

?Alustasime väga vaikselt, käibe kasvu ja kasumi investeerisime kohe tagasi. Sellest piisas firma arenguks,? sõnab Tiit Laur.

Varsonil on plaan teha tänavu suurinvesteering ja viia oma äri üle internetti. ?Projekt võtab päris palju raha, kuid sellest on vast ka kasu,? sõnab Laur. Firmajuhid ei taha seegi kord laenu võtta. ?Kui seni pole vaja olnud laenu võtta, siis nüüd on juba põhimõtteküsimus, et ei võta,? kinnitab Laur. Projekti kogumaksumust ei oska firmajuht öelda, sest seda kavatsetakse teha jaokaupa. ?Teeme jupi ära, siis vaatame, kuhu tehnoloogia arengu suund on vahepeal pööranud ning teeme järgmise sammu. Lahendused muutuvad tänapäeval ju käigupealt,? täheldab Laur.

Masinaehitusjuppide müümist põhjendab Laur sellega, et seda sai omal ajal TPI-s õpitud. Mees on õppinud masinaehitust. ?Enamus firma töötajatest on sedasama õppinud,? lisab ta.

Varsoni jõudmine Gaselli edetabeli esiotsa üllatas firmajuhte. Müügijuht Meelis Kalamehe jaoks on Varsoni areng olnud täiesti normaalne. ?Imestasime ise ka, et Gaselli TOPi jõudsime, meie arvates on meie firma areng täiesti kooskõlas kogu Eesti arenguga,? ütleb Kalamees.

Firma kiire arengu ja tuntuse kasvu miinuseks tõi Tiit Laur selle, et üha rohkem tülitab erinevate kataloogide juurest igasugu aktiivseid müügimehi. ?Nendega tegelemise peale kulub päris palju aega ära,? pahandab Laur. Kiire arengu positiivse küljena täheldab Laur, et tänu rahaliste võimaluste kasvule jõuab Varson näiteks arvutitehnoloogia arenguga sammu pidada.

Tiit Laur peab firma tugevuseks koos ehituselementide müügiga pakutavat nõustamist ja abi. ?See on küll tasuta, ent klientidele hädavajalik,? tõdeb ta.

Varsoni kliendi metallitööstusettevõtte Avex OÜ juhatuse liige Tarmo Themas lausub, et mõnikord võib kliendi jaoks tund ka väga pikk aeg olla. Maaletoojatel ei pruugi alati laos vajalikku kaupa olla. Themas toob näite, kus tal on tulnud ligi kuu aega mingit osa oodata, mis pidi tulema Jaapanist.

Tiit Laur peab oluliseks seda, et klientidega tekiks usaldusväärne suhe. ?Nüüd on tekkinud selliseid olukordi, kus meie poole pöördutakse juba meie kliendi soovituse peale, see on väga meeldiv,? räägib Laur.

Masinaehitusturg on Eestis küllaltki piiratud. Turg on kindlalt paigas ja ei kasva eriti. ?Ainult tehnoloogiliste teadmiste ja kiirusega annab lüüa ja turuosa kasvatada,? sõnab Laur. Varsoni käibe kasv peaks sisuliselt tähendama kellegi konkurendi käibe vähenemist. ?Kiiruse saavutamiseks tuleb leida ja rakendada õiged lahendused,? mainib Laur. Varson on investeerinud seetõttu aastas umbes 100 000 krooni arvutitehnoloogiasse. Varsoni kliendid on tööstus- ja põllumajandusettevõtted. Kokku umbes 600 firmat.

Varson ei kuulu ühessegi ettevõtluse liitu. On küll kutsutud, kuid firmajuhid ei tunne vajadust. Koolitust on saadud tarnijate juures peamiselt Soomes ja siin kohapeal. Mingit konkreetset koolitusfirmat Varson ei kasuta. Vaadatakse lihtsalt pakutavate seast sobiv kursus.

Lauri sõnul tööjõuvoolavusega probleeme ei ole. Firma kasvades on uusi töötajaid leitud soovitajate kaudu. Avalikke konkursse pole korraldatud.

Varson motiveerib oma töötajaid tööst otseselt sõltuva tasuga. Et ettevõtte majandusnäitajad aina paranevad, siis on Lauri sõnul selge, et ka töötajatel läheb üha paremini. Lauri sõnul korraldab Varsoni väike kollektiiv palju üritusi ja firmas valitseb ühise pere tunne. Firma kaheksast töötajast teeb viis müügitööd. Kolm töötajat asuvad Tartus ja tegelevad Lõuna-Eesti turuga.

?Tallinnas on ettevõtete vahel puudu õlatundest, rohkem künnarnukitunnet. Tartus on õhkkond sõbralikum. Turg on ka rohkem paigas,? kirjeldab Laur.

Käesoleval nädalal on Varsoni juhid Hannoveri tööstusmessil tutvumas pakutavate masinaehituselementidega ja uurimas, et kas on mõtet ka midagi siin müüma hakata. ?Peab asjaga kursis olema,? põhjendab Laur messi külastamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:25
Otsi:

Ava täpsem otsing