7. oktoober 2001 kell 22:00

BIG annab eluasemelaenu omafinantseeringuta

AS Balti Investeeringute Grupp (BIG) hakkas esimesena Eestis andma laenu kuni 100 ulatuses tagatiseks oleva kinnisvara väärtusest. Et selline laenutoode on nõutav, annab tunnistust tõsiasi, et ettevõtte laenukäive on suurenenud viimaste kuude jooksul ligi 30.

Laenuturul mängib järjest suuremat rolli omafinantseeringu suurus. Pered, kelle sissetulek võimaldaks soetada liisingu või laenu abil elamispinda, seda siiski teha ei saa, sest omafinantseeringu nõude täitmiseks ei leidu raha. Võib öelda, et umbes viiendik klientidest on huvitatud laenu võtmisest maksimaalses ulatuses tagatiseks pandud kinnisvara väärtusest.

BIGi üheksa aasta pikkusest kogemusest laenuturul nähtub, et elamispinna tagatisel antud laenude hulgas on väga vähe halbu laene. Seega ei lisandu olulisi riske ka laenuandjale. Arvutused näitavad, et olukorras, kus toimuks elamispindade hinnataseme 30-line kukkumine, normaliseerub kinnisvarahindade languse eelne tagatise väärtuse ja laenujäägi suhe ettevõtte jaoks üheksa kuuga.

Autor: Parvel Pruunsild

Hetkel kuum