Raivo Sormunen • 18. oktoober 2001 kell 22:00

Milleks üldse investeerimisfondid?

Paljud küllaltki nupukad investorid on suunanud oma raha US Airwaysi, Framtidsfabrikeni või siis kas või Viru Ranna aktsiatesse.

Suur osa nendest investoritest on eelpool mainitud ettevõtete raskuste tõttu kaotanud halvimal juhul kogu oma investeeringu. Olid nad siis süüdi, et ei näinud ette USA terrorirünnakut, hirmsuureks aetud tehnoloogiasektori lootusi või seda, et ühe ettevõtte peamine eksporditurg ühtäkki ukse suleb ning ettevõtte majandustulemused rappa kisub?

Ühest vastust ei ole. Üks on aga kindel.

Kõike riske ette näha ja ennetada on võimatu, mistõttu väikest varanatukest omaval ning suuremat riski mittetaluval inimesel ei soovitaks aktsiatesse investeerida.

Kuigi ühte või paari aktsiasse investeerides võib saada väga suurt tulu, kaasnevad sellega märgatavalt suuremad riskid kui näiteks investeerimisfondi oma raha paigutades.

Investeerimisfond on oma olemuselt suur investeerimisportfell, mis hõlmab lisaks suurele hulgale erinevatele aktsiainvesteeringutele ka veidi võlakirjainvesteeringud, deposiite ning vähemal määral ka muid investeeringuid.

Kui aktsiasse investeerides on investor tükikese ettevõtte omanik, siis fondi investeerija on täpselt samamoodi osa fondi omanik ning ta rahulolu või pahameel liigub vastavalt fondi valitud varade hinnamuutustele.

Kuna paljudel investoritel pole töö kõrvalt aega regulaarselt oma investeeringutega tegeleda, siis on investeerimisfondid, mida juhivad professionaalsed fondijuhid, neile just õige valik.

Kuigi sel juhul võib investoreis muret tekitada fondijuhtide suutlikkus investeeringuid hallata, pole muretsemiseks eriti põhjust, kuna investeerimisfondide seaduse järgi on fondijuhtidel investorite vara juhtimisel küllalt suured piirangud. Näiteks on täpselt paika pandud, kuhu ja kui palju investeerida tohib. Samuti peab jälgima, et investeeringute risk oleks piisavalt hajutatud.

Kui aga majandused ja aktsiaturud kokku kukkuvad, pole ka fondiinvestoritel midagi head loota. Samas on aga kukkumine üldiselt pehmem kui aktsiainvestoritel.

Kui aktsiad võivad pärast mistahes buumi muutuda üsna ebalikviidseks, siis fondide osakute ostu- ja müüginoteeringute vahe seisab tavaliselt rangelt paari protsendi piires. Peale selle soodustavad fondi investeerimist ka märgatavalt madalamad teenustasud võrreldes aktsiatega.

Seetõttu võib kokkuvõtteks öelda , et investeerimisfondid on väga heaks investeerimise stardipakuks nii esimesi samme tegevale väikeinvestorile kui inimestele, kel pole aega end pidevalt turul toimuvaga kursis hoida.

Hetkel kuum