Kaja Koovit • 5. november 2001 kell 22:00

USA võlakirjade raha tõstab aktsiate hindu

?Pikaajaliste võlakirjade kadumine loob eeldused aktsiahindade tõusuks, sest investorid peavad oma raha paigutamiseks otsima uusi võimalusi ning ka tarbijad leiavad, et madalamate intresside tõttu jääb neil investeerimiseks lisaraha,? kirjutas eilne The Wall Street Journal (WSJ) analüütikute hinnangule tuginedes Ühendriikide rahandusministeeriumi otsust kommenteerides.

Sündmuste loogika võiks olla järgmine: kõrge tulususega pikaajaliste võlakirjade kaotamine koos madalate lühiajaliste intressimääradega sunnib investoreid kõrgemat tootlust mujalt otsima. Kõige tõenäolisemalt on selleks aktsiad.

Teooria paikapidavust kinnitas ka eelmise nädala sündmuste käik: Ühendriikide rahandusministeeriumi otsusele järgnes viimase aja suurim aktsiahindade tõus, seda vaatamata sellele, et töönädala kahel viimasel päeval avaldatud riigi tööstustoodangu müügi ja tööpuuduse näitajad olid selgelt kehvemad, kui karta osati.

Nasdaq kerkis nädala lõpuks teisipäevase sulgemishinnaga võrreldes ligi 5 protsenti ning Dow Jonesi tööstuskeskmine kerkis veidi üle 2 protsenti.

Salomon Smith Barney strateeg John Manley lausus, et intressimäärade langus suurendab lootust, et ettevõtete majandusnäitajad paranevad ning see muudab aktsiad ahvatlevamaks.

Samal ajal on ka skeptikuid, kelle hinnangul pikaajaliste riigivõlakirjade kaotamine ei pruugi anda aktsiaturule loodetud hoogu. ?30aastaste võlakirjade kaotamine sunnib küll inimesi oma rahale alternatiivseid paigutamisvõimalusi otsima ja osa sellest suundub kindlasti ka aktsiaturule, aga ma ei ole sugugi kindel, et see kiiresti aktsiahindu kergitaks või majanduse tõususuunda keeraks,? lausus Raymond James & Co investeerimisjuht Jeffry Saut.

Küsimuseks jääb, kuhu paigutavad edaspidi oma vara senised pikaajaliste võlakirjade investorid ? kindlustusseltsid ja pensionifondid, kes peavad suutma välja maksta garanteeritud tulu. Neil on kaks võimalust: kas paigutada raha mõne teise USA valitsusasutuse emiteeritud kvaliteetsesse väärtpaberisse või rahvusvahelisele turule.

Senise benchmark?i kadumine USAs on vesi Euroopa võlakirjaturu veskile, sest suunab kapitalivood Ühendriikidest Euroopasse, kuna siin on 30aastased riigivõlakirjad alles. ?Kui sa otsid pikaajalist võlakirjadesse investeerimise võimalust, siis oled sa selle leidmiseks valmis minema kuhu iganes,? lausus Merrill Lynchi strateeg Antonio Villarroya.

Euroopa võlakirjadesse investeerida soovivate USA investorite tulva peaks peatama asjaolu, et siin tuleb neil silmitsi seista nii reaalsete kui näivate takistustega, nagu valuutarisk, vaid dollariinvesteeringuid lubavad piirangud ning tunne, et eurotsooni võlakirjaturg on vähelikviidne.

Hetkel kuum