Ettevõtted börsile!

Tõnis Oja 05. detsember 2001, 00:00

___________________________________________

Iga arenev ja ambitsioonikas ettevõte jõuab varem või hiljem staadiumisse, kus on vaja lisakapitali. Selleks on mitmeid võimalusi, kuid peaaegu avastamata võimalus Eesti ettevõtetele on aktsiate avalik emissioon ja noteerimine börsil.

Börsiettevõtte suuremaid eeliseid on selle avalikkus. Tänu avalikkusele räägitakse-kirjutatakse börsiettevõtetest tavalistest eraettevõtetest tunduvalt rohkem. Avalikkus lihtsustab ettevõttel saada tuntuks ning aitab seega kaasa firma toodete ja teenuste müüginäitajate kasvule.

Kahtlemata on börsil noteerimisel terve rida negatiivseid külgi, millest olulisim on vast see, et ettevõtte senised omanikud peavad kasumit hakkama jagama sadade või tuhandete väikeaktsionäridega.

Pärast neli aastat tagasi toimunud börsikrahhi ei ole börsil noteerimine enam populaarne. Kauplemine aktsiatega on Tallinna Väärtpaberibörsil muutunud loiuks, väikeaktsionäride arv kahaneb iga aastaga. Kindlasti on börsil kujunenud olukorral mitmeid põhjusi, kuid võib-olla üheks olulisemaks on põnevate börsiettevõtete puudumine. Eestis on palju huvitavaid ettevõtteid, kellel on potentsiaali kiiresti areneda ja kelle aktsiate omamine võiks pakkuda huvi ka väikeaktsionäridele. Võib-olla ei ole ettevõtete juhtkond tulnud selle peale, et laienemiseks vajalikku lisaraha võib saada börsil noteerimise abil. Võib-olla on juhtkond mõelnud, kuid ei ole mingil põhjusel seda otsustavat sammu riskinud teha.

Rubriigis ?Avastamata võimalus? tutvustab Äripäev ettevõtteid, kelle aktsiad võiksid olla noteeritud börsil, kuid ühel või teisel põhjusel nad seda (veel) ei ole. Väikeinvestorite jaoks võiksid huvitavad olla eelkõige kiiresti arenevad tugeva ekspordipotentsiaaliga ettevõtted, aga mitte ainult.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing