Ülo Toomsalu • 13. detsember 2001 kell 6:10

Suhtekorraldaja hakkab tootma autokummidest toasoojust

Suhtekorraldajana tuntud Tommy Biene juhitav Maardu firma hakkab järgmisel aastal müüma tehnoloogiat, mille kohaselt saab kasutatud autokummidest toasooja toota, kirjutab Eesti Päevaleht.

OÜ Ecoenergia juhi Tommy Biene sõnul valmib järgmise aasta märtsiks tehnoloogia, mis lagundab autokummid pürolüüsi teel gaasideks, kuid ei tooda kummidest ainult õli, vaid võimaldab nende põletamisest saadavat energiat soojavõrkudes kasutada.

?Tehnoloogia on äärmiselt keskkonnasõbralik,? ütles Biene, kelle sõnul peaks seda kinnitama käesoleval kuul valmiv keskkonnamõjude hinnang.

Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek ütles, et pole süsteemiga veel tutvunud, kuid on sellest kuulnud. ?Põhimõtteliselt on kummide ümbertöötamise süsteemi arendamine igati teretulnud,? lisas ta.

?Idee on selles, et korraga töötavad süsteemi puhul kaks asja ? jäätmete likvideerimine ja soojuse tootmine,? selgitas Biene.

Tema sõnul on reaalne, et järgmisel aastal võetakse Eestis süsteem kasutusele, ühendatakse see mõne katlamajaga ning toodetakse soojusenergiat.

Tehnoloogia kasutuselevõtt mõne väiksema linna katlamajas võiks Biene hinnangul anda soojatarbijatele rahalist kokkuhoidu.

Praegu on tehnoloogia Biene sõnul patenteeritud Lätis ja Ameerikas, oma järge ootab terve rida Euroopa riike. ?Huvi on tuntud Valgevenes ning Leedus. Samuti on huvilisi Soomest, Itaaliast, Saksamaalt ning mujalt,? ütles Biene. Huvi tehnoloogia kasutamise vastu on tulnud ka Eestist.

2003. aastast on Eesti kohustatud täitma Euroopa Liidu direktiivi, mille kohaselt ei tohi autokumme ilma tükeldamata prügilatesse ladustada.

Hetkel kuum