Uus peaminister Siim Kallas ütles riigikogu ees peetud kõnes, et Reformierakonna ja Keskerakonna majanduspoliitikas on ühisjooni.
Siim Kallas: 'Tõsi on, et ühes küsimuses, ja see on astmelise tulumaksu ja teiselt poolt üksikisiku tulumaksu langetamise küsimuses on kaks koalitsioonipartnerit eri meelt.
Aga on rida asju, kus me olime täiesti ühte meelt. Me oleme mõlemad veendunud, et madal maksukoormus on hüve, mida on vaja säilitada.
Meil polnud mingit probleemi kokku leppida selles, et valitsus ka edaspidi järgib tasakaalustatud, ilma puudujäägita eelarvepoliitikat. Meil oli tõsine vaidlus 2002.aasta eelarve sisu ja prioriteetide osas.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Me leppisime kokku, et teatud osas tuleb eelarvet ümber teha. Seda selleks, et täiendavalt tõsta pensione ja leida lisaraha omavalitsustele. Täna pole meil veel detailideni selge, mismoodi neid eesmärke saavutada, aga oleks kahtlemata ebaloomulik, kui valitsusse tulev uus partner ei saa oma teatud soove kajastada kõige olulisemas riigi elu korraldavas seaduses.
Eelarvemuudatuste maht on 1% ringis riigieelarve kogumahust, seda pole liiga palju, kuigi me teame, kui kallis on tegelikult iga eelarvekroon.
Ronald Reagan on öelnud, et valitsus peab olema vahekohtunik, ta ei tohi muutuda mängijaks. Tahaksin siinkohal selgesti rõhutada, mida valitsus majanduses ei tee ega teha kavatse.
Valitsuse töö on kindlaks määratud seaduste ja riigieelarvega. Valitsus ei koosta arvutiprogramme, ei sae ega höövelda laudu, ei õmble rõivaid, ei pane kokku mobiiltelefone. Valitsus ei müü ka maha ei laudu ega rõivaid, ega muid Eestis toodetud kaupu.
Valitsus üritab luua selleks kõigeks soodsaid tingimusi, aga selleks, et meie maa teeniks arvutiprogrammide, mööbli, rõivaste ja muu tootmise pealt raha, selleks on vaja inimesi, kes oskavad neid kaupu valmistada ja neid maha müüa, ja kes oskavad ja tahavad nende tootmise ja müümisega tegelda.
On vaja oskajaid tööinimesi ja ideedega ettevõtjaid. Mõlemast on nappus.'