?Kuluaarivestlustest on mulle jäänud mulje, et Eestile võidakse läbirääkimiste protsessis teha ettepanek tulumaksuvabastus tühistada,? ütles riigikogu väliskomisjoni esimees Andres Tarand eile. Tema sõnul on investeeringute tulumaksuvabastust Euroopa Liidus tõlgendatud kui ebaausa konkurentsi ilmingut.
Selle aasta esimesel poolel loodab Eesti lõpetada läbirääkimised Euroopa Liiduga (EL) maksustamise küsimustes, selleks ajaks peab olema selge ka ettevõtete tulumaksu soodustuse säilimine.
Enamik kandidaatriike on juba sulgenud läbirääkimistel ELiga maksustamise küsimusi puudutavad peatükid.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kuigi investeeringute tulumaksuvabastus ei ole otseselt läbirääkimise aines, võib endise majandusministri Hendrik Hololei sõnul see tõstatuda kui ettevõtluse maksustamise heade tavadega vastuolus olev maksusoodustus.
Et Euroopa Liidu poolsed läbirääkimiste seisukohad kujunevad 15 liikmesriigi ühistest hoiakutest, on oluline, et seni pole mõned riigid pidanud Eesti ettevõtete tulumaksusoodustust õigustatuks. ?Kahjuks ma ei saa öelda, missugused riigid, sest läbirääkimiste sisu on osalt konfidentsiaalne,? lisas Hololei.
Ettevõtete investeeringute tulumaksuvabastus pole praegu läbirääkimiste teemana kirjas ja formaalselt pole Euroopa Liidul põhjust nõuda loobumist. ?Mis ei tähenda, et see ei võiks üles kerkida. Kuulujutte käib igasuguseid,? ütles ka peaminister Siim Kallas.
Üldiselt sekkub Euroopa Liit riikide kaudse maksustamise poliitikasse, samas otseseid makse, nagu ka ettevõtete investeeringute tulumaksuvabastust, peetakse valdkonnaks, kus riigid võivad teha endale sobivaid otsuseid.
Siim Kallas ütles, et on ettevõtete tulumaksu küsimust arutanud Saksamaa rahandusministriga, kes on seisukohal, et taolised maksustamisküsimused peaksid jääma liikmesriikide otsustada.
?Minu soovitus on läbida maksunduse peatükk võimalikult kiiresti, et liigseid küsimusi ei jõuaks tekkida,? ütles Kallas. Sama peatükk käsitleb ka tax-free-kaubandust.
Eesti eeliseks on see, et IMFi koostatud ülevaates ei peeta ettevõtete investeeringute tulumaksuvabastust Euroopa Liidu liikmesriikide majandusele ohtlikuks.
Advokaadibüroo Heta Brüsselis resideeruv advokaat Tarmo Sild ütles, et tema hinnangul EL soostub Eesti ettevõtete tulumaksusoodustusega, kuigi see võib kahjuliku maksukonkurentsi valguses kujuneda arutlusteemaks. Siiski on tulumaksusoodustuse näol tegemist pikaajalise laenuga, mitte põhimõttelise eelise andmisega.
Artikkel jätkub pärast reklaami
?Dividendide ja ettevõtlusega mitteseotud kulude pealt tuleb ikkagi tulumaksu tasuda,? lausus Tarmo Sild.
Eesti Telekomi juhi Jaan Männiku hinnangul on ettevõtete tulumaks poliitiline küsimus. ?Olles olnud välisriikidega kontaktis, on nii Eestit kui ka viimaseid valitsusi kiidetud investeerimist soodustavate käikude eest.? Männik ütles, et tema poolest võib taastada ettevõtete tulumaksu selleks, et Euroopa Liitu pääseda. ?Euroopa Liiduga ühinemine on Eesti jaoks oluline. Kui ma peaksin välisriikide lepingupartneritele ütlema, et meil tulumaksuseadus muutub selleks, et ühtlustuda Euroopaga, siis see lepinguid küll ei mõjuta,? ütles Männik.
TEET KURS
EVEA juhataja
Investeeringute tulumaksust vabastamisega kaasnes omakapitali tehtud investeeringute tõus, seega oli maksuvabastus kindlasti positiivne. Kui nüüd seda investeerimist hakatakse maksuga uuesti piirama, siis selle mõju on ettevõtlusele kindlasti negatiivne. Võimalik maksumuudatus oleks ka seetõttu negatiivne, et ettevõtja ei saa nii kiiresti muutuvas maksukeskkonnas areneda ? alles anti võimalus investeerida, kui juba tahetakse seda jälle maksustama hakata.
Praegune maksuvabastus on samas just oluline Euroopa Liiduga liitumist silmas pidades. Riiklikusse väike- ja keskmise suurusega ettevõtete arengukavasse aastani 2006 ei soovinud riik sisse lülitada punkti ettevõtete otsetoetusteks, samas on Euroopa turul läbilöömiseks kindlasti vaja kohandada tootmine ja muu tegevus euronõuetega. Ja see on kallis. Praegune maksuvabastus investeeringutelt võimaldaks aga ettevõtetel tehagi just neid investeeringuid, et olla Euroopa turul konkurentsivõimeline.
Artikkel jätkub pärast reklaami
INDREK NEIVELT
Hansapanga juhatuse esimees
Maksupoliitikas peaks andma tooni stabiilsus. Ettevõtete tulumaksuvabastus on positiivselt mõjunud investeeringutele ja selleks, et Euroopa Liitu üldse pääseda, on vaja olnud mitmetes valdkondades teha suuri investeeringuid.
TIIT KUULI
FKSMi nõukogu esimees
See, et investeeringud on maksuvabad, on lasknud viimasel ajal investeerida. Mitte küll piisavalt, kuid ometigi on see olnud vajalik. Teistes riikides toetab riik samuti ettevõtlust, ainult et muus vormis. Ja tulumaksu taastamine seab tõsiselt ohtu meie konkurentsivõime.