Andres Reimer • 28. veebruar 2002 kell 7:35

Nugis: tollivabaks ekspordiks Venemaale puudub trükitööstuste avaldus

Eesti trükitööstustel on Venemaale tollivaba eksportimise õigus juba mullu suvest, mille kasutamiseks puudub trükitööstuste tahteavaldus, ütles Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Ülo Nugis.

Trükitööstustele tollivaba Venemaa-kaubanduse õiguse andev Firenze kokkulepe hakkas kehtima Eesti ja Venemaa vahel 1. augustil 2001, kinnitas Nugis. Samast päevast peavad Nugise sõnul olema Venemaal tagatud Eesti trükitoodetele kõik konventsiooniga ettenähtud soodustused.

Kui Venemaa tollikomitee konventsiooni sätteid ei täida, saab välisministeerium paluda selgitust diplomaatiliste kanalite kaudu pärast asjast huvitatud trükitööstuste ametlikku pöördumist välisministeeriumi poole, selgitas ta.

Kultuurivaldkonnas kasutatavate esemete sisseveo Firenze kokkuleppe abil võiksid Eesti trükikojad tollivaba kauplemise õigusega võita Venemaa suurkirjastustelt juurde tellimusi kuni miljardi krooni väärtuses aastas. Kuna ÜRO hoiab selgitamata põhjustel Eesti liitumist saladuses on trükikojad seni eksportinud Venemaale kolmandate riikide kaudu, et vältida topelttollide maksmist.

Riigikogu võttis Firenze kokkuleppe vastu mullu 13.juunil.Eesti esindus ÜRO juures edastas ühinemiskirja 27. juulil 2001 konventsiooni ÜRO peasekretärile, kes kinnitas nii noodi kättesaamist kui ka konventsiooni jõustumist Eesti suhtes alates 1. augustist 2001.

Konventsiooni kohaselt on ÜRO peasekretäri ülesanne teavitada teisi konventsiooni liikmesriike uute liikmete ühinemisest konventsiooniga. ?Kuna välisministeeriumil puudub teistsugune informatsioon, eeldan, et ÜRO peasekretär on seda ka teinud ning vastava noodi saatnud nii Venemaale kui ka kõigile teistele konventsiooni osalisriikidele,? lisas Nugis.

ÜRO sekretariaat kinnitas välisministeeriumile, et Eesti pool täitis kõik konventsiooni jõustumiseks vajalikud formaalsused.

Hetkel kuum