14. november 2002 kell 22:00

Looduslikud linad toovad hea une

Üha rohkem on ka Eestis inimesi, kes peavad kaasaegseid looduslikke materjale: linane, puuvillane, villane või siid, kasulikuks oma tervisele ja igapäevasele meeleolule.

Et looduslike materjalide tootmine on töömahukam, on need reeglina ka kallimad. Kauplusesse ostma minnes tasub seega lisaks hinnale pöörata tähelepanu ka koostisele, samuti kangaste viimistlusele ja tihedusele. Kui otsite mugavat voodipesu komplekti, küsitlege kindlasti kaupa tundvat müüjat, kes annab asjakohast nõu ka selle hoidmiseks ja hooldamiseks.

Näiteks linast pesu soovitaks alati niiskelt tugevalt pingule kloppida, et pesus veidi kokku tõmmanud materjal saaks tagasi endise vormi. Et linane säilitaks oma läike ja plingi olemise, tuleks seda kohe ka tugevalt triikida. Samas ei kao kanga parimad omadused kuhugi, kui peale rapsimist pesu võimalikult sirgelt kuivama panna või kergelt rauaga üle käia.

Sile ja tihe, hästi viimistletud puuvillane on kõige sõbralikum materjal allergikutele. Kangatolmu tekkimine on minimaalne, kui esemed ka kuuma triikraua alt läbi käivad. Kallim ja tihedam materjal on reeglina ka pikaealisem. Samas on puuvillane materjal lahenduseks neile, kes soovivad pehmet, keemiliselt töötlemata naturaalset voodipesu taskukohase hinnaga. Nii linane kui ka puuvillane materjal kannatavad pesemisel kõrget kuumust, kuid alati pole see üldse hädavajalik ? piisab täiesti 60 °C.

Siidi suursugune ja matt läige nõuavad rohkem hoolt. Asju tuleks pesta 30 °C juures pahempidi ning pesukotis, valides õrnpesuprogrammi, siidi- või villapuhastusvahendi ja minimaalse tsentrifuugimise. Siidkiud on püsivam, kui loputusvette lisada veidike töötlemata tärklist. Erinevalt linasest ja puuvillast ei tohi siidi kuivatada otseses päikesevalguses. Triikida tuleb seda materjali veidi niiskelt (maksimaalselt 110 °C juures).

Autor: Kristi Jalakas

Hetkel kuum