Peeter Raidla • 21. november 2002 kell 7:52

Narkokaupmees saab 1,5 miljonit krooni tagasi

Riigikohtu eilse otsuse kohaselt tuleb narkosüüdistuse saanud Toomas Helina makstud kautsjon summas 1,5 miljonit krooni tagastada.

Helinat süüdistatakse selles, et ta oli 2000. aasta kevad-suvel organiseerinud ligikaudu 2 tonni uimastite valmistamise lähteaineks oleva safrooli toimetamise Eestisse. Lisaks oli ta 2001. aasta märtsis-aprillis organiseerinud veidi vähem kui 1 tonni marihuaana salakaubavedu Malawist Eestisst.

See viimati mainitud tegu jäi küll katseks, sest tollitöötajad pidasid saadetise piiril kinni.

Toomas Helinale pannakse süüks veel sedagi, et ta oli üritanud hankida uimastite valmistamise juhendeid ja tabletipressi ning narkotööstuse rajamiseks vajalikku raha.

Narkokaupmees võeti vahi alla tänavu veebruaris, septembris aga pikendati tema vahi all hoidmise tähtaega veelgi. 18. septembril rahuldas aga Tallinna linnakohus Helina taotluse ning asendas tema vahi all pidamise hiigelkautsjoniga summas 1,5 miljonit krooni.

Nii Tallinna ringkonnakohus kui ka Riigikohus jõudsid järeldusele, et kautsjoni määramine tuleb tühistada. Nimelt leiti, et kautsjon ei ole antud juhul piisav tükend tagamaks Helina sellist käitumist, mis ei looks takistusi normaalseks kriminaalmenetluseks.

Arvestades seda, et Toomas Helin ei ole rikkunud talle kautsjoni kohaldamisel määratud kohustusi, tuleb kautsjonisumma Riigikohtu määruse kohaselt tagastada. 1,5 miljonit krooni kantakse Toomas Helina abikaasa Liina Helina arvele Ühispangas.

Hetkel kuum