9. detsember 2002 kell 13:51

Nobeli preemia laureaat: ELi arenguabi on näide ebaeetilisest käitumisest

USA ja Euroopa Liidu poolt vaestele riikidele arenguabi andmine on näide ebaeetilisest käitumisest.

Vaeste riikide abistamiseks peaksid jõukamad riigid vähendama oma põllumeestele makstavaid toetusi, lausus Nobeli majaduspreemia laureaat, professor Joseph Stiglitz nädalavahetusel Viinis toimunud ajalehtede pea- ja arvamustoimetajate foorumil ?Moraalsus ja poliitika?.

Stiglitzi sõnul makstakse näiteks USAs põllumeestele toetusi tootmismahu alusel, mis motiveerib põllumehi tootma võimalikult palju toodangut. See tekitab põllumajandustoodete osas ülepakkumise ning viib hinnad alla ja halvendab vaeste riikide põllumajandustootjate olukorda, sest jõukamad riigid kompenseerivad oma tootjatele hinnalangusest tekkiva kahju ning on lisaks kehtestanud tollid ja kvoodid vaesemate riikide toodangule, rääkis Stiglitz.

Samal foorumil osalenud Poola keskpanga president Leszek Balcerowicz oli Stiglitziga sarnasel seisukohal. Tema sõnul maksavad jõukad riigid oma põllumeestele rohkem toetusi, kui eraldavad abirahasid vaestele riikidele. Samas oleks vaestele riikidele hoopis tõhusamaks abiks see, kui jõukamad riigid kaotatakse vaeste riikide toodetele kehtestatud kaubanduspiirangud ning lõpetaksid oma tootjate subsideerimise. Samuti tuleks imporditollide kehtestamisel teha vahet jõukatel ja vaestel riikidel.

Hetkel kuum