Peeter Raidla • 3. veebruar 2003 kell 9:32

Ohtlik tanker Stemnitsa takerdus Soome lahel jääse

Kreeka lipu all sõitev tanker Stemnitsa jäi rasketes jääoludes Soome lahel Vene territoraalvetes seisma, kirjutas Eesti Päevaleht Online.

Alus ootab praegu abis olevale jäälõkujale abiks veel ühte Vene jäälõhkujat.

Uudisteagentuuri STT teatel suutis Stemnitsa esmaspäeva hommikul liikuda vaid paar meremiili ning tankeri saabumisaeg Primorski ehk Koivisto sadamasse on endiselt lahtine.

Soome ametivõimude teatel oli Stemnitsa kella kaheksa ajal hommikul Vene territoriaalvetes umbes 30 kilomeetrit Suursaarest läänes.

Tankerit abistab jäämurdja, kuid tugev tuul surub murdja avatud läbipääsu kohe kinni. Stemnitsa eesmärk on saada Primorskis peale enam kui 100 000-tonnine naftalaadung. Tankeri liikumine Soome lahel on äratanud teravdatud tähelepanu, kuna 270-meetrisel laeval on jää vastu tugevdatud vaid esiosa.

Pühapäeval oli laev Eesti merepääste piirkonnas.

Soome ametivõimud peavad Stemnitsat keskkonnaohtlikuks ning on esitanud Venemaale korduvalt nõudmisi, et 100 000-tonnise naftalastiga tanker ei väljuks jääoludega sadamast.

Venemaa hinnangul võib laev jääs sõita. Praeguste plaanide järgi väljub lastis tanker Koivisto sadamast paari nädala jooksul.

Hetkel kuum