Inno Tähismaa • 6. märts 2003 kell 14:37

Ühispanga väikeaktsionär jäi kohtus alla, kaebab edasi

Ühispanga aktsiate jõuga äravõtmise tagajärjel end rahaliselt pügatuna tundunud väikeaktsionär ei saanud kohtus õigust ja kaebab otsuse edasi.

Tallinna ringkonnakohus otsustas esmaspäeval, 3. märtsil, et ei tühista otsust, mille kohaselt võeti Ühisoanga väikeaktsionäridelt jõuga aktsiad ära. Ühispanga väikeaktsionäri AS LHV Arbitrage kohtus esindanud Kaidar Sultson advokaadibüroost Concordia ütles, et kaebab otsuse edasi riigikohtusse.

Kohtu kaudu nõuab 54 000 Ühispanga aktsia omanikku ühendav AS LHV Arbitrage aktsiate jõuga äravõtmise otsuse tühistamist. Tegemist on pretsedendiga, mis tühistaks mitmed varasemad aktsiate ülevõtmised, sealhulgas Liviko aktsiate jõuga ülevõtmise ligi 1500 aktsionärilt ja Sampo Panga aktsiate ülevõtmise.

Ühispanga paarsada allesjäänud väikeaktsionäri said külma dushi möödunud aasta kevadel, kui Ühispanga suuraktsionär (Skandinaviska Enskilda Banken) SEB otsustas seaduses lubatud suurema õigust ära kasutades võtta aktsiad jõuga üle, määrates hüvitiseks nn õiglase hinna 38 krooni aktsia eest. Samal ajal oli Ühispanga tulemus mitu korda paranenud võrreldes 2000. aastaga, mil Ühispank maksis väikeaktsionäridele ülevõtmispakkumise käigus samuti 38 krooni aktsia eest.

Möödunud aastal Ühispanga kasum kahekordistus, mis annab väikeaktsionäridele aluse arvata, et Ühispank on oma tegelikku majandusseisu varjanud ja teinud väikeaktsionäridele alusetult madala pakkumise.

LHV Arbitrage esindaja Tõnis Haavel ütles, et Ühispanga seisu hinnates peaks aktsia hind olema kaks korda kõrgem kui oli pakkumises. ?Ühispank ei avaldanud enne kasumit, kui oli aktsiad kokku ostnud,? ütles Haavel. ?Sisuliselt Ühispank varjas seisu.? Haaveli sõnul oli neid väikeaktsionäre, kel aktsiad jõuga ära võeti, paarsada. LHV Arbitrage pääses ainult seetõttu, et andis asja kohtusse. ?Muidu oleks asi ammu unustatud,? ütles Haavel.

Hetkel kuum