Hiljutised Riigikogu valimised raasisid päris korralikult ka Viljandimaad. Ameti panevad maha ja Toompeale siirduvad maavanem Helir-Valdor Seeder ja Viljandi linnapea Peep Aru.
Kui uue maavanema ametisse saamisel mängib oma osa kindlasti see, kes siis ikkagi Tallinnas valitsuse moodustab, siis uue linnapea valimine on rohkem kohalike naiste ja meeste pärusmaa.
Viljandi praegusse võimukoalitsiooni kuuluvad valimisliit Kodune Viljandi, Keskerakond ja Reformierakond. Kokkuleppe kohaselt kuulub linnapea koht Kodusele Viljandile. Viimane omakorda ei välista võimalust, et linnapeaks võib saada ka keegi väljastpoolt valimisliitu.
20. märtsi maakonnaleht Sakala tõi ära kolme kandidaadi nimed linnapea kohale, kes jäid sõelale Koduse Viljandi koosolekul. Nendeks on praegune Viljandi ATP tegevjuht Malle Vahtra, Viljandi Pauluse koguduse õpetaja Mart Salumäe ja ettevõtja Alar Karu.
Ajalehe teatel vesteldakse kandidaatidega uuesti 24. märtsil. Linnapea valimine on aga esialgu kavva võetud 28. märtsil peetaval Viljandi linnavolikogu istungil.
Raske on ennustada, kuidas volikogu istungil minna võib. Üks asi on see, kui Kodune Viljandi saavutab sisemise konsensuse, aga eks linnapeaks pürgija peab ju meeltmööda olema ka tema koalitsioonipartneritele.
Välja on pakutud ja välistatud pole kindlasti seegi variant, et asjadele antakse aega settida. See tähendab, et mõnda aega ajab Viljandi linn läbi hoopis linnapea kohusetäitjaga, kelleks suure tõenäosusega saaks abilinnapea Helmen Kütt.
Lähemate päevade jooksul niisiis võivad asjad klaaruda ja uus linnapea paika saada. Aga seis võib minna ka segasemaks.
Miks? Arvestades seda, et nädalapäevad tagasi oli lehes linnapea kandidaatidena üles loetud terve rida hoopis teisi nimesid, siis paistab, et linnapea leidmine väga lihtne just ei ole.
Nõustuksin siinkohal isamaaliitlasest Viljandi opositsionääri Heiki Raudlaga, kelle arvates on kõigi Viljandi poliitiliste jõudude pink väga lühike. Ehk on tõepoolest aeg küps, et kaaluda Viljandi linnapea kohale avaliku konkursi väljakuulutamist.
Seda enam, et praegune valimisliit Kodune Viljandi ei ole enam sugugi seesama, mis eelmisel sügisel. Kohalike ja Riigikogu valimiste vaheline aeg on selle juhtfiguure erinevate parteide vahel jaotanud. Ning räägitagu mida tahes, kindlasti tähendab see ka huvide teisenemist linnajuhtimise suhtes ja (poliitilise) vastutuse hajumist. Mida süvendab omakorda veel teadmine, et valimisliitude aeg tiksub niikuinii oma otsa poole.
Seotud lood
Sügistalvine hooaeg on käes ja sellega seoses kuulutame taas välja valdkondade ja maakondade TOP-id, kus tunnustatakse Eesti ettevõtluse tublimaid tegijaid. TOPides osalemine annab ettevõttele võimaluse näidata oma majandustulemuste tugevust ja olla nähtav laiemale publikule.
Hetkel kuum
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Tagasi Äripäeva esilehele