Tõnis Arnover • 16. november 2003 kell 22:00

Soome ettevõtjad kritiseerivad maksureformi

?Kui ettevõtlusele tehakse ettevõtte tulumaksu ja kapitalimaksu alandamisega ligi 600 miljoni euro suurune maksukergendus, siis on see päris tõsine reform,? ütles peaminister Matti Vanhanen pressikonverentsil. Tema sõnul aitab valitsuse maksureform teravnenud rahvusvahelises maksukonkurentsis ergutada Soomes majanduskasvu, investeeringuid ja ettevõtlust üldse.

Ettevõtjad peaministri optimismi ei jaga. Soome ettevõtjate liidu esimees Eero Lehti on täpselt vastupidisel seisukohal. Ta väidab, et uus maksulahendus viib Soome ummikusse, sest see ei erguta looma uusi töökohti, ettevõtlus ei tasu ära ja firmad ei arene, kuna raha voolab enne reformi algust 2005. aastal lisadividendidena omanike taskusse.

?Maksumuudatuste teatavakstegemine oli meile tõeline pettumus ja otsekui meie narrimine. Need hävitavad ettevõtjates huvi firmat suurendada ja järelikult uusi töökohti ei sünni,? ütles Soome tööstuse ja tööandjate liidu (TT) esindaja Eero Kotkasaari.

TT, kes ootas nii tulu- kui ka kapitalimaksu alandamist 25 protsendile, peab uut dividendide maksustamise süsteemi liiga keeruliseks ning on pettunud, et üksikisiku tulumaksu ülemmäär ? 57 ? jäeti samaks. TT asetegevdirektori Tarmo Korpela arvates pidurdab maksureform rahvamajanduse kasvu ja dünaamikat. Kui börsiväliste firmade maksuvabalt jagatavate dividendide piiriks kehtestatakse 90 000 eurot, siis on neil kasulikum oma kasvu pidurdada, et kasum ja dividendid liigselt ei kasvaks.

TT hinnangul kasvab keskmiste kasvavate firmade dividendide maksumäär umbes kümme protsenti. Seetõttu annab reform asjatundjate hinnangul valusaima hoobi jõukatele ja edukatele perefirmadele, sest kavandatava dividendide topeltmaksustamise tõttu firma kasvades selle maksukoormus järsult suureneb. Peetakse tõenäoliseks arenguks, et lähitulevikus hakatakse niisuguseid perefirmasid müüma suurtele kontsernidele või siis tükeldama pereliikmete vahel mitmeks firmaks, kus üks tegeleb aktiivse äriga ja teine kinnisvaraga, kus maksumäärad on soodsamad.

Perefirma Ingman tegevdirektor Robert Ingman ütles, et kui senine maksusüsteem on soosinud perefirmade Soomes püsimist, siis tema on nüüd hakanud kaaluma tootmise koondamist järjest rohkem mujale.

Soome aktsionäride keskliidu esimees Jarmo Leppiniemi hinnangul nõrgeneb eelkõige umbes 600 börsil mittenoteeritud suure firma positsioon ning nende müük väliskapitalile kiireneb.

Samas ütles majandusuuringute keskuse (VATT) professor Jaakko Kiander, et dividendide karmim maksustamine soosib raha jätmist firmasse ja selle arendamisse. ?Paistab, et kõik ei ole aru saanud dividendide maksustamise mõttest. Igatahes on see nüüd konkurentsivõimeline USA ja Saksa omaga ja Eestistki ei ole me enam palju maas,? ütleb Kiander.

Soome kaubanduse keskliit nimetab lahendust, kus kapitalimaksu ei alandatud ettevõtte tulumaksuga võrdsel määral, sammuks valeks suunas. Varasemate halbade kogemuste tõttu olid need maksumäärad ühtlustatud, kui nüüd taas naastakse eri protsendimäärade juurde, siis muudab see maksusüsteemi ebaefektiivsemaks ja tekitab jälle ?loovate maksulahenduste otsimist?.

Keskkaubanduskoja asetegevdirektori Pauli K. Mattila sõnul oleks dividendide maksustamise karmistamise vastukaaluks tingimata tulnud alandada üksikisiku tulumaksu ülemmäära.

Soome uus maksusüsteem karmistab ka vabatahtliku pensionikindlustuse tingimusi, sest see kahandab inimeste maksusoodustusi. Senise süsteemi kohaselt on vabatahtliku pensionikindlustuse sõlminud umbes pool miljonit soomlast saanud selle maha arvata oma tulumaksust. Alates 2005. a läheb see aga kapitalimaksu alla.

Hetkel kuum