Bakteri vastu on huvi tuntud Taanist ja Soomest. Itaalia töösturid, kellega Tartu Ülikooli teadlased läbirääkimisi peavad, tahavad kasuliku bakteri teha kättesaadavaks kogu Euroopas. Edu Euroopas peaks bakteri turuletoomiseks kulunud 3 miljonit krooni kuhjaga tasa tootma.
Alates kevadest kasutab Tartu teadlaste väljatöötatud piimhappebakteri tüve ME-3 Tallinna Piimatööstus Helluse kaubamärgi all. Sama bakter on sees praegu poes müüdavates Võru Juustu Bio-Atleet juustudes.
Soomes tuli kümmekond aastat tagasi analoogse bakteriga LGG turule Valio Oy, hakates seda turustama Gefiluse kaubamärgi all. Toode võitis kiiresti tarbijate poolehoiu.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Valio juht Veijo Meriläinen ütles, et ettevõte on investeerinud bakterisse ligi 5 miljonit eurot (80 mln krooni). ?See raha on tagasi tulnud,? rääkis Meriläinen. Valio ostis bakteri kahelt USA teadlaselt 15 aastat tagasi ja müüb nüüd kasutusõigust edasi 30 riigis üle kogu maailma. Bakterit pannakse piimatoodetesse, mahladesse ja müüakse toidulisandina.
Eestis kaupleb bakteri ME-3 müügiõigustega Tartu Ülikool. Ülikooli tehnoloogiainstituudi turundusjuhi Jane Saatre väitel käivad praegu katsetused bakteriga Soomes ja Itaalias. Konkreetseid nimesid Saatre ei nimeta, lähtudes konfidentsiaalsusnõudest. Bakteri vastu tundis huvi ka Taani firma Christian Hansen, ent loobus, kuna tegeleb ise sarnase toote väljatöötamisega.
Bakteriga seotud lepingust loobus ka Võru Juust pärast seda, kui Valio ettevõtte itaallastelt üles ostis. Valio asepresidendi Timo Malmi sõnul on Valiol juba oma bakter olemas ja eesmärk on seda arendada.
Itaalias on bakteriga jõutud testideni. Tootmine võib edu korral järgmise aasta lõpus pihta hakata. Siis jõuab bakter pulbri kujul Euroopa juhtivate toiduainetööstus- ja farmaatsiaettevõteteni. Praegu toodab Eesti tarbeks bakterit Tartu Ülikool ise.
Bakteri turuletoomist toetanud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega lõpeb ülikoolil leping järgmisel aastal. Projekti kureerinud Erki Varbola ütles, et projekt on tasuv mitut moodi.
Lisaks majanduslikule tulule kasutusõiguste müügist on bakteril sotsiaalne mõju, kuna inimesed on tervemad. Analoogse laiema mõjuga projektidest nimetab Varbola mustikakasvatuse projekti koostöös põllumajandusülikooliga. Erasektoris on populaarsust kogumas virtuaalse arstiabi tehnoloogia doc@home.
Tallinna Piimatööstus on ME-3 kasutamisega rahul. ?See on hästi vastu võetud,? kommenteerib bakteri kasutamist ettevõtte tootearenduse spetsialist Mare Reimand. Tema sõnul näitavad katsetused, et bakter püsib hästi organismis. Bakteriga on varustatud keefir, hapukoor, jogurtid ja kohupiimakreemid.
Tervistavaid ehk nn probiootilisi baktereid saadab praegu maailmas edu. Seoses steriilse keskkonna ja uute ravimitega on kasulikud bakterid organismist taandumas. Toiduainetööstused kasutavad olukorda ära ja lisavad toodetele eri baktereid, tuntumad on lactobacil-lus ja bifidus biojogurtite lisandina.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tartu teadlaste Mihkel Zilmeri ja Marika Mikelsaare juhtimisel on jõutud katsete põhjal tõdemuseni, et lisaks kõhuhädadele kaitseb ME-3 veresooni ja parandab vastupidavust stressile. Seega sobib toode vanematele inimestele ja kontoriametnikele.
Bakteriga tegelenud professor Marika Mikelsaar on avastuse ka enda peal järele proovinud. ?Ise tarvitan kogu aeg biokeefiri,? märgib äsja 65aastaseks saanud Mikelsaar, ?liigun küll veel.?
Laktobatsill ME-3 on inimpäritolu ? terve eesti lapse soolestikust 1995. aastal isoleeritud tüvi. ME-3 organismi mitte kahjustavad omadused on tõestatud katseklaasis, katseloomadel ja vabatahtlikel tehtud katsetega.
Bakter sattus pärast avastamist soodsasse pinnasesse.
Mart Laari juhitud valitsuse toel valmis 2000. aastal Biomeedikumi uus hoone koos kaasaegse aparatuuriga. Järgmisel aastal pani projektile õla alla Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus kokku 3 miljoni krooniga.
Bakteri avastamise juures olid viis Tartu teadlast: Marika Mikelsaar, Tiiu Kullisaar, Epp Songisepp, Tiiu Annuk ja Mihkel Zilmer. Bakteri patendid kuuluvad Tartu Ülikoolile, kes teenib kasutusõiguste müügist. Teadlased saavad teatud tasu bakterit sisaldavate toodete müügi pealt.
Bakteri nimekuju oli algselt EE nagu Eesti. Hiljem lisandus avastajate Marika Mikelsaare ja Mihkel Zilmeri nimetähtedest M.