Kuraditosina noteeritud ettevõtte käive kasvas selle aasta esimesel üheksal kuul kokku võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 10 protsenti. Võrreldes aasta varasema sama näitajaga oli kasv veidi väiksem, siis olid üheksa kuu käibed 13 protsenti suuremad kui 2001. aasta üheksa kuuga.
Omamoodi mustaks lambaks oli Kalev, kes kahjuks ei saanudki tulemusi õigeks ajaks kokku (vastavalt börsireglemendile on ettevõttel aega vahearuannet avaldada kahe kuu jooksul pärast aruandeperioodi lõppu) ja seetõttu kommitootja tulemused aasta esimese kolme kvartali kokkuvõttes ei kajastu.
Kuigi kokkuvõttes on käive kasvanud, kahanes aasta varasemaga võrreldes nelja ettevõtte käive. Möödunud aastal kasvas võrreldes 2001. aasta esimese üheksa kuuga kõigi ettevõtete käive.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kasumi kasv on käibe kasvust olnud veidi tagasihoidlikum. Kokku kasvasid puhaskasumid 7 protsenti. Ka aasta varem oli kasumi kasv käibe kasvust väiksem ? siis kasvasid kasumid alla 5 protsendi. Kasumi kasvu allajäämine käibe kasvule viitab suurenenud kuludele.
Käibe ja kasumite paranemine kajastub ka aktsiahindade tõusus ? ÄP indeks (kajastab kümne enim kaubeldud aktsia liikumist) on aastaga rallinud 46 protsenti.
Aastaga on langenud vaid ühe ettevõtte aktsia hind. Tallinna Farmaatsiatehase aktsionäride investeeringu väärtus on kahanenud veerandi võrra. Farmaatsiatehas on tugeva tagasilöögi saanud ka käibes ja kasumis. Käibe vähenemise põhjuseks oli peamiselt ampullide tootmise lõpetamine alates juulikuust.
Vaadates käibe, kasumi ja aktsia hinna tõusu, on kaks ettevõtet teistest tunduvalt tugevamaid tulemusi näidanud. Kõigis kolmes arvestuses on kaks esimest kohta vallutanud ehituskontsern Merko Ehitus ja tööstusettevõte Harju Elekter.
Mõlemad on suurimad käibe kasvatajad juba teist aastat järjest.
Merko Ehituse käive kasvas selle aasta esimese üheksa kuuga koguni 63 protsenti, mis näitab, et ehitussektoril läheb hetkel väga hästi. Samas näevad kinnisvaraanalüütikud hetkel juba märke teatavast ülekuumenemisest, mistõttu ei pruugi järgmistel aastatel sedavõrd kiiret kasvu tulla. Merko on saanud ka paar väga suurt tellimust (kunstimuuseum ja Tallinna Sadama kaid), mis veel pole käibes kajastunud.
Harju Elektri käive on kasvanud 26 protsenti. Teiste ettevõtete käibe kasv on juba alla viiendiku.
Harju Elektri puhaskasum kasvas koguni 119 protsenti. Puhaskasumi suure kasvu taga on ettevõttele kuuluva PKC Groupi aktsia tugev tõus Helsingi börsil ja sellest tulenev finantskasum. Harju Elekter on Soome PKC Groupi suurim aktsionär ja tulenevalt muudatusest raamatupidamisarvestuses kajastatakse aktsia hinna muutusest tekkinud kasum/kahjum ka kasumiaruandes. Ettevõtte ärikasum kasvas üheksa kuuga võrreldes aasta varasemaga ?vaid? 13 protsendi võrra.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Mõlema ettevõtte aktsia hind on aastaga enam kui kahekordistunud.
Tallinna börsi kahe liidri, Hansapanga ja Eesti Telekomi tulemused näitasid, et tegemist on küpsete ettevõtetega.
Käibed (Hansapanga puhul intressitulud, komisjoni- ja teenustasud ning muud tulud) kasvasid liidritel peaaegu sama palju, 5?6 protsenti. Kasumi poolelt oli parem Hansapank, kelle kasum kasvas 12 protsenti. Telekomi kasum oli veidi väiksem kui aasta varem.
Hansapanga kasumi kasvust sõltub ka kogukasumi kasv. Üheksa kuuga oli Hansapanga kasum üle 330 miljoni krooni suurem kui ülejäänud ettevõtete (v.a Kalev) kasumid kokku.