Ülo Toomsalu • 16. detsember 2003 kell 6:26

PM: Poliitikud vastu Eesti Panga laenupiirangutele

Poliitikud ei poolda Eesti Panga valitsusele tehtud ettepankuid laenubuumi vähendamiseks.

Riigikogu rahanduskomisjoni liikme rahvaliitlase Jaanus Männiku sõnul on Eesti Pangal ka teisi võimalusi jooksevkonto problemaatilist puudujääki vähendada, kui valitsuse ja Riigikogu abil laenutingimuste karmistamine, kirjutab Postimees.

«Eesti Pank peakski ainult sellele keskenduma, selle asemel et teistele institutsioonidele näpuga näidata,» ütles Männik.

Männiku hinnangul võetakse kahtlemata Eestis palju laene läbimõtlematult, kuid keskpangal tuleks laenukasvu kärpimiseks mõjutada siiski kommertspanku. «Pangad võiksid, selle asemel et tihedas rebimises intresse alla lüüa, oma riske kainemalt hinnata,» ütles Männik.

Praeguse kaubavahetuse puudujäägi põhjuseks on Männiku arvates Eesti majanduse küllaltki ühepoolne avatus. «Kaupu sisse tuua on lihtne, eksportida aga idanaabri topelttollide ja ELi protektsionismi tõttu märksa raskem,» nentis Männik. «Need probleemid peaksid pärast 1. maid, kui me Euroopa Liitu astume, tasapisi lahenema.»

Mõõduka Eiki Nestori sõnul pole Eesti Panga ettepanekuid komisjonis isegi arutatud. «Nende poolt ma igatahes ei ole,» ütles Nestor. «Laenud on kiiresti kasvanud ja Eesti Panga pandud diagnoosiga tuleb nõustuda, kuid haiguste ravi osas oleksin teist meelt.»

Et tarbimist ja liiglaenamist vähendada, tuleks lihtsalt eraisiku tulumaksu kärpimine ära jätta, lisas Nestor.

Riigikogu rahanduskomisjoni keskerakondlasest liikme Harri Õunapuu sõnul on Eesti Panga ettepanekud rumalus. «Keskpank vibutab sõrme vales suunas ja peaks keskenduma suhtlemisele kommertspankadega,» ütles Õunapuu. «Pangad on andud kergekäeliselt laene, kuid risk on nende endi oma.»

Õunapuu sõnul ei tohiks praegu riik laenuvõtmisele ise pidureid peale panna, sest see oleks ebaõiglane uute laenuvõtjate suhtes, kes varasemaid soodustusi nautida ei saaks.

Hetkel kuum