Väinu Rozental • 21. detsember 2003 kell 22:00

Tartu kellassepa kuldne kett

Seitsmele kellassepale palka maksev ja mitmele kullassepale koostööd pakkuv ?ois tegutseb täna napil rendipinnal Tartu kaubamajas, kesklinna kaubahallis ning Kivilinna ostukeskuses. Lõuna-Eestisse ainsa kella- ja kullaäride keti loonud ?ois rõhub teeninduse ja kauba kvaliteedile. ?Minu äriidee on aktiivne müük ja töö kliendiga,? räägib ?ois.

?oisi sõnul on ta tegelikult aastaid rüganud eesmärgi nimel rajada Tartusse salongi-tüüpi kauplused, kus oleks ruumi ja aega pühendada kliendile. Samas tunnistab ?ois, et väikefirmal on suureks kasvada äärmiselt raske. ?Kõik, mis teenin, läheb kohe käiku, sest enamik kaubast tuleb välja osta,? põhjendab ?ois ja lisab, et laenuraha peale pole ta oma äri kunagi kavatsenud üles ehitada.

Kutsekoolis instrumentaallukksepaks õppinud ?ois hakkas kellassepa saladusi meistri käe all õppima pärast sõjaväest naasmist 1970. aastal. Et korterit saada, rügas noor abielumees ?ois kolm aastat rütmis: üks päev parandas tollases teenindusmajas kelli ja järgmine päev kaevas vesivarustuse- ja kanalisatsioonikontori hingekirjas kraave. Korter käes, teenis kolme poja isa Annelinna paneelmaja keldrisse rajatud väikeses kellaparandustöökojas õhtutundidel vargsi lisaraha.

Esimeseks päris oma töökohaks sai ?oisile 1987. aastal Tartu kaubamaja. ?Mul oli seal mobiilne kärule ehitatud väike kellassepa töölaud,? meenutab ?ois. ?Kui ühes kohas kauplemisele jalgu jäin, lükkasin käru järgmisele vabale pinnale.? Tartu kaubamaja peab ?ois tänaseni oma lemmikkohaks, kus ta vähemalt paar korda nädalas teenindab ise kliente.

?oisile kuuluvas OÜs Salman ?ois töötab kokku seitse korrektsesse valgesse pluusi ja musta vesti riietatud noort kellasseppa, kelle vanameister on ise välja õpetanud. ?On olemas kellasseppi, kes puhastavad kella ideaalselt ära, kuid ei leia viga üles,? räägib ?ois. ?Samas on kellasseppi, kes eriti ei armasta puhastada, kuid leiavad vea kiirelt üles.? ?ois peab ennast üle keskmise võimetega kellassepaks, kuid äärmiselt kohusetundlikuks, mida nõuab ka oma töötajatelt.

?oisi konkurendid Tartus hindavad tema järjepidevust. ?Ta on raskeid aegu trotsides püüdnud visalt tegutseda kesklinnas ning see on taganud edu,? räägib Raatuse kaubamajas tegutseva OÜ Kullasson kellassepp Urmas Pütsep. Pütsepa hinnangul on ?ois võib-olla liiga suurt tähelepanu pööranud teeninduse välisele poolele. ?Poisid oskavad patareisid vahetada, kuid kas nad kõik on ka suutelised mehhaanilist kella parandama,? kahtleb Pütsep.

OÜ Salman ?ois käive on paaril viimasel aastal jõudsalt kasvanud, küündides eelmisel aastal kolme miljoni kroonini. ?Tänavune käive tuleb väiksem,? prognoosib Salman ?ois. ?Kui kellaparandajate turg on stabiliseerunud, siis kuldehteid ja kellasid müüvaid ärisid tekib üha juurde.? ?oisi andmeil annab kelladega tegelemine poole ja ehetega kauplemine poole firma käibest.

Kasumit teenis OÜ Salman ?ois 2001. aastal 0,6 miljonit krooni ja eelmisel aastal 0,17 miljonit krooni.

Hetkel kuum