Vihmane suvi pärsib turbatööstust

Holger Roonemaa 28. juuli 2004, 00:00

?Kui keskmine aastatoodang on tavaliselt olnud kuni 1,3 miljonit tonni, siis tänavu on kaevandatud heal juhul 300 000 tonni turvast,? ütles Eesti Turbatootjate Liidu tegevdirektor Erki Niitlaan. Niitlaane sõnul pole ka näha, et sügisel ilmaolud märgatavalt soodsamaks muutuksid, kuna lisaks vihmale segab turba kaevandamist ka sügisene kaste ja niiske õhk.

?Samas tuleb öelda, et tingimused on erinevad ka regiooniti, näiteks Lõuna-Eestis oli kevad parem ning seal on ka rohkem turvast koguda jõutud,? rääkis Niitlaan.

Pärnumaal asuva Eesti suurima turbakaevandaja ASi Tootsi Turvas arendusdirektor Jaan Animägi ütles, et tänavuse suve ilm on olnud turbatööstusele palju hullem kui põllumeestele.

Animäe sõnul on hetkel kaevandatud umbes 60 000 tonni aastaks planeeritud 450 000 tonni asemel ehk kokku alla 20 protsendi. ?Oma kogemuste põhjal võin öelda, et neljakümne aasta jooksul pole olnud turba tootmiseks nii halba kevadet ja suve,? rääkis Animägi.

?Vabrikud jätsime seisma ja umbes 60 vabrikutöölist saatsime korralisele puhkusele,? ütles Animägi ning lisas, et augusti keskpaigaks saab selgeks, kui palju see aasta toota saab. ?Hetkel loodame, et aasta lõpuks saab ikka poole planeeritust toodetud.?

Elva EPT tegevdirektor Mait Märtin ütles, et nemad on siiani kogunud jämedalt 60 protsenti vajaminevast turbast. ?Kui ilmaprognoosi ette vaadata, siis võib jääda nii, et me ei saagi kogu turvast kätte,? ütles Märtin. ?Õnneks jäime meie viimasest suurest vihmast ilma.?

ASi Sangla Turvas tootmisjuht Rein Lettens ütles, et tema väga pessimistlik veel ei ole, kuigi vahepeal oli kuu aega tootmises täielik seisak. ?Ma olen tõmmanud paralleele tänavuse aasta ja 2002. aasta vahele, kui oli väga hea turba-aasta,? ütles Lettens ning lisas, et ka 2002. aastal olid juuni ja juuli turba kaevandamiseks väga kehv, ent august seevastu väga tugev kuu. ?Mina veel sõjakirvest metsa ei viska, sest kui poole aasta vihma norm tuli korraga kaela, siis enam ei saa ju seda kuskilt tulemas olla,? ütles Lettens.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing