Korea autod vallutavad Euroopa

Tõnu Tramm 22. oktoober 2004, 00:00

Teisel kohal on küll Jaguar, kuid seejärel on taas kord korealasest Daewoo/Chevrolet? käes, neljas on Jaapani päritolu Mazda ja viies Koreast pärit Hyundai. Seega viie suurima tõusja seas leiame ühtekokku neli Aasia automarki, neist kolm Koreast.

Eestis ei ole Korea autode müük nii palju veel kasvanud. Üksnes Daewoo/Chevrolet on tõstnud oma müüki 74 autolt 102 autole, kuid nii Kia kui ka Hyundai müük on kokkuvõttes pisut isegi langenud. Kuid tendents Euroopas tervikuna on siiski ilmne ja Korea autode pealetungi eest pole pääsu meilgi. Kunagi tulid samal moel Euroopa turule jaapanlased ja mitte keegi ei võtnud neid esialgu tõsiselt. Kuid ometi.

Paari nädala eest lõppenud Pariisi autonäitus andis Euroopa autotootjatele veelgi rohkem mõtlemisainet. Näiteks seal esitletud Kia ideemudel Sport on kõigi eelduste kohaselt tulevane Kia Rio või vähemasti tema järeltulija, tulgu ta siis millise nime all tahes. Tõsiasi on aga see, et tema disain ja eeldatavalt ka tehniline tase on sootuks teisest puust, kui me seni oleme harjunud Korea autodes nägema. Või Chevrolet? kontseptsioonimaastur S3X, mis annab välimuselt silmad ette peaaegu isegi BMW luksusmaasturitele. Või uus Hyundai Sonata, mis mõneti on küll säilitanud Hyundaile omase disainijoone, kuid pigem sarnaneb ta juba tagant veidi Audi A6-le, eest natuke Honda Accordile. Rääkimata sellest, et Kia oli väljas ka oma kütuselemendil töötava hübriid-Sportage?iga, Euroopa autotootjad on selleski osas Aasia konkurentidest tubli sammu maha jäänud.

Kui vaadata aga Euroopa Liidu liikmesriikide automüüki, on eurooplastel muretsemiseks veelgi rohkem põhjust. Uute sõiduautode müük on võrreldes eelmise aasta üheksa kuuga langenud ühtekokku seitsmes ELi riigis, nende seas suurima autoturuga Saksamaa ja Prantsusmaa.

Ainuüksi nende kahe riigi peale kokku on tänavu müüdud 79 000 uut sõiduautot vähem kui mullu samal ajal (võrdluseks: kõikides Balti riikides kokku on tänavu registreeritud ?vaid? 25 943 uut sõiduautot. Kuna Korea autode müük on kasvanud, saab langus olla eeskätt Euroopa omatoodangu arvel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing