Rootsi investoritel kavas Putin Jukose pärast kohtusse anda

Vene uudisteagentuur Interfax teatas eile, et Rootsi investorid võivad kohtusse kaevata Venemaa valitsuse Jukose afääri pärast, seisis Vene investeerimispanga Alfa Bank hommikuses turuülevaates.

Agentuur tsiteeris kirja, mille oli kirjutanud endine Rootsi suursaadik Sven Hirdman. Kiri oli adresseeritud Venemaa majandusarengu ja kaubanduse ministrile German Grefile. Gref möönis, et Jukose vähemusaktsionärid on valmis kohtusse minema.

Hagi on suunatud selle vastu, kuidas Venemaa valitsus on seni käsitlenud Jukose juhtumit. Kirjas seisis, et Vene kohtutäiturid on teinud kompaniil praktiliselt võimatuks tagasi maksta väljanõutud makse. Kirjas väljendati sügavat muret Venemaa juriidilise süsteemi objektiivsuse pärast.

Viimasel ajal on paljud rahvusvahelised vaatlejad tundnud muret Jukose juhtumi pärast. Rootsi investorid on esimesed, kes on valmis ette võtma kohtutee Venemaa valitsuse vastu.

Putini-vastase algatuse eestvedaja, Venemaa investeeringutele spetsialiseerunud Prosperity Capitali kaasasutaja ja fondijuht Mattias Westman ütles Rootsi majanduselehele Dagens Industri, et kui võtta aluseks Jukose aktsia kõige kõrgem kurss, on nad alates Putini rünnakutest Jukosele kaotanud 60 mln dollarit (735,6 miljonit krooni). ?Paljud kohtuotsused Jukose suhtes on olnud väärad isegi Venemaa seaduste järgi,? ütles Westman. ?Kardan, et väikeaktsionäridest sõidetakse nende Putini poliitiliste mängude taustal lihtsalt üle,? muretses ta.

Prosperity Capitali kaasasutaja Mattias Westman on olnud Venemaa investorite kaitse ühingu üks asutajaid ja aseesimees. ?Teeme seda, et kaitsta meie investoreid,? möönis ta.

Rootsi investeerimisfondid Prosperity, East Capital, H&Q ja Robur kokku on Vene börsile paigutanud 3,1 mld dollarit (38 miljardit krooni). Enim on Jukose aktsiatesse investeerinud Swedbanki varahaldusüksuse Robur Venemaa fond (Rysslandsfonden), kellele kuulub 5 protsenti Jukose aktsiatest.

East Capitalil on 500 mln dollari (6,1 mld krooni) suurune Venemaa fond. Jukosesse on sellest paigutatud 20 mln dollarit (245,2 mln krooni).

Rootsi investeeringuid Venemaal kaitseb ilmselt Venemaa ja Rootsi vahel sõlmitud investeeringute kaitse kokkulepe. WTO liikmesriikide investorite investeeringuid WTO liikmesriikides kaitsevad ka WTO lepingud, kuid Venemaa pole WTO liige.

Investeeringute kaitse lepingutes on reeglina ette nähtud mh. investeeringute õiglase kohtlemise, investeeringute juhtimise mittesekkumise ja võrdse kohtlemise põhimõtted.

Kui Venemaa administratsioon on takistanud Jukost täitmast oma kohustusi riigi ees ja seeläbi vähendanud investeeringu väärtust, siis võib tõepoolest investoritel olla ?anss Venemaalt midagi nõuda.

Hetkel kuum