• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Moodsa kontori lisaväärtused virgutavad

  Kontori kujundus sõltub arhitektuuri olemusest ja firma tööspetsiifikast, milliseid valikuid tehakse vormi, viimistluse ja valgustuse lahendusel, sõnab sisearhitekt Aivar Oja.
  Kujundus peab toetama firma ideed ja olema ettevõtte väline vorm, milles kajastub sisu (tõekspidamised), arvab sisearhitekt Kristiina Voolaid.
  ?Ruumis on oluline funktsionaalsus ja kasutamismugavus. Ilu on teisejärguline, aga siiski mitte vähetähtis. Kenas interjööris on meeleolu ja tulemused ka paremad,? ütleb sisearhitekt ning lisab, et kogu ilu kaotab mõtte, juhul kui seal on ebamugav, külm või umbne. Loomulikult ei saa sisearhitekt vastutada eriosade projekteerimise eest.
  Firma efektiivsuses on oluline koht suhtlusel ja seetõttu tuleb inimestele luua vastavaid tingimusi ning planeerida asutusse kohvijoomise koht, köök ja vabasse nurgakesse tugitoole.
  ?Väga tähtis on valgustus,? sõnab Voolaid. ?Selle projekteerimisele kulutan palju aega. Klient kulutab sellele ka palju raha, sest hea valgusti maksab rohkem kui halb.?
  Äärmiselt oluline on ruumi akustika. Oma ruumilahendustes kasutab Voolaid palju akustilisi ripplaepaneele.
  Üldiselt ei ole reeglit, missugused ruumid peavad kontoris olema. See oleneb väga palju organisatsioonist, mõtiskleb Kristiina Voolaid.
  Aga tundub, et mida rohkem lisaväärtusi luua, seda tänulikum ja virgem töötaja on. Niiviisi on firmadel võimalik ka endale paremaid spetsialiste tööle saada. Suhtlemiskohad on ikka väga olulised. ?Pikk ja lai koridor tuleks ikka kujundada mõnusaks, et kokku trehvajad saaksid seal lahedalt paar sõna vahetada,? pakub oma lahendusi Kristiina Voolaid.
  Kui inimene on ikka kaheksa tundi istuvas asendis, siis olulisim mööbliese on töötool, nendib sisearhitekt.
  Sisearhitekt Kadri Tarbe Pärtelpoeg kujundas IF Kindlustuse kahjukäsitluse hoone Mustamäel.
  Kogu hoone kujunduse eesmärgiks oli kasutada valatud betoonelemente tehaseviimistlusega. Kõik välisseinad ja siseseinad on põhimõtteliselt tehasest tulnud paneelid, mis mõjuvad väga soojalt.
  If Kindlustuse Laki tänava hoones on õhku ja seda nii esimesel korruse avarates vastuvõturuumides kui ka kõrgematel korrustel asuvates koridorisüsteemis privaatsust tagavates (kliendid pöörduvad kindlustusse tavaliselt siiski probleemidega) nõustajate kabinettides.
  ?Sisekujunduse ideeks oli säilitada avatust, jumala eest mitte üritada kõike varjata ja ilusasti ära siluda. Tahtsin, et kõik oleks selge. Sealt on pärit poolenisti avatud tehnilised võrgud laes, mida varjavad ainult osaliselt allalastud ripplaed nagu paberilehed, lihtsad valgustuse lahendused. Suur soov oli säilitada ruumide kõrgust, kuigi ülemistel korrustel see ei õnnestunud,? selgitab sisearhitekt.
  Materjalideks on seega tehaseviimistlusega paneelid, mida on kohati koloreeritud, põrandakatted bürooruumides on naturaalne linoleum ja plaatvaip, alumisel korrusel valatud betoon.
  Mööbel on valmistatud Eestis, samuti klaasvaheseinad ja trepipiirded, selgitab Kadri Tarbe Pärtelpoeg.
  Paljude firmade interjööri toovad õdusama meeleolu toataimed ja akvaariumid ning maalid, graafika ja skulptuurid.
  Üldse on asutused hakanud rohkem tähelepanu pöörama oma töötajate heade tingimuste loomisele. Lisaks köökidele-sööginurkadele on ehitatud firmadesse näiteks jõusaale ja saunu.
  If Kindlustuse kahjukäsitlusosakonna juhataja Eero Lingi sõnul tegid nad oma büroomajja du?iruumi eelkõige seetõttu, et jalgrattaga kohale tulnud saaksid end enne tööd värskendada.
  Kaasaegne kontor pakub üha enam oma töötajaile edukate töötulemuste tagamiseks mitmekülgset olmet.
  Kristiina Voolaid kujundas Tallinna börsi ning Eesti Väärpaberikeskuse ruumid City Plaza keskmistel korrustel.
  ?Börsiinimesed soovisid avatust ja seetõttu püüdsingi seda luua. Klaas on ju selleks suurepärane materjal. Maja ise on õhuke ja polnud mõtet kinni katta akendest avanevaid suurepäraseid vaateid,? räägib sisearhitekt. Avatud büroo puhul peab siiski vaatama, et sellest ei jääks kopli muljet. Peab olema mingisugunegi liigendus, kas siis põrandakatete erinemise, lae kõrguste vms järgi. Seetõttu valis Voolaid värvilised põrandad ja börsitöötajatele meeldisid need õnnestunud lahendused väga.
  Loomulikult oli sisearhitektile ruumiprogramm ette antud. ?Klient oli väga eeskujulik, sest lähteülesanne oli korralik ja asjaajamine korrektne ning tööd teha oli seetõttu mõnus.?
  Materjalidega pole börsiruumides hakatud priiskama. Valik on väga mõistlik ja tagasihoidlik. Kõige suuremaks luksuseks võibki lugeda nõupidamisruumide lükandseinu, kuid need on nii funktsionaalsed ja see kaalub kõik muu üles. Vaipkate on hea helisummutaja ja sinna on meeldiv ilma kingata peale astuda. Kui inimesed teinekord poole ööni töötavad, siis vaevalt nad kingi jalas hoiavad. Olek läheb ikka kodusemaks. Kristiina Voolaid eelistab ruumides inimsõbralikke materjale, mis on sobilikud ka näiteks allergikutele.
  ?Ma arvan, et börsi ruumid said üsna oma töötajate nägu ? kõik nad seal noored, energilised ja avatud olekuga,? konstateerib ta.
  Autor: Tiina Kolk
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

TalTechi teadur: süsinikdioksiid tuleb kinni püüda
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
USA börs jätkas tõusu
Kolmapäeval jätkus USA börsidel tõus, kui kõik kolm peamist indeksit ronisid kõrgemale, vahendab Yahoo Finance.
Kolmapäeval jätkus USA börsidel tõus, kui kõik kolm peamist indeksit ronisid kõrgemale, vahendab Yahoo Finance.
Raadiohommikus: uue riskifondi miljonid, meelerahu ja politseinikud allilmas
Neljapäevases hommikuprogrammis teeme juttu endiste politseinike üllatavatest sidemetest allilmaga, mis paljastusid sajandi maffiaprotsessil. Osadest neist saate Äripäevast lugeda juba täna õhtul, osadest neljapäeva hommikul.
Neljapäevases hommikuprogrammis teeme juttu endiste politseinike üllatavatest sidemetest allilmaga, mis paljastusid sajandi maffiaprotsessil. Osadest neist saate Äripäevast lugeda juba täna õhtul, osadest neljapäeva hommikul.
Raadiohommikus: kust tuleb töökius ning kuidas peab maitsema veganpihv?
Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis räägitakse töökiusamisest, veganpihvidest ja lühirendiautode äri toimimisest raskete ilmaolude korral.
Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis räägitakse töökiusamisest, veganpihvidest ja lühirendiautode äri toimimisest raskete ilmaolude korral.