Raivo Sormunen • 15. november 2004 kell 22:00

Aktsiaid ostetakse tagasi rekordtempos

1987. aastast alates aktsiate tagasiostmise mahtude kohta arvet pidav turuanalüüsifirma TrimTabs andmeil on 2004. aasta kümne kuuga ettevõtted tagasi ostnud 227 miljardi dollari (2,7 triljonit krooni) eest aktsiaid. Möödunud rekord oli 2001. aastal, mil ettevõtted ostsid terve aasta jooksul tagasi 192 miljardi dollari eest aktsiaid, kirjutas Investor?s Business Daily.

?Ettevõtete rahavood on tugevad, majandus on tugev ja raha muudkui koguneb kontole,? ütles TrimTabs Investment Researchi president Charles Biderman.

?Tundub, et ettevõtted ei palka juurde uusi inimesi, vaid kasutavad tähtajalise lepinguga töötajaid. Nii saavad nad kasutada üleliigset raha aktsiate tagasiostmiseks,? lisas ta.

Aktsiate tagasiostmine suurendab aktsiate väärtust, sest vähemate aktsiate korral kasvavad aktsia kohta nii kasum kui ka dividend.

Aktsiate tagasiost on üks võimalus üleliigse raha kasutamiseks. Teiste variantidena võib välja tuua ettevõtete ülesostmised, dividendide maksmise või võlakoormuse vähendamise.

Kõige tugevam aktsiate tagasiostu kuu oli tänu Microsoftile juuli. Tarkvaragigant, millel vaba raha 60 miljardi dollari eest, lubas nelja aasta jooksul osta tagasi 30 miljardi dollari eest aktsiaid ja maksta ekstradividende 3 dollarit aktsia kohta. Kokku teeb see väljamakstavate dividendide suuruseks 31,9 mld USA dollarit, millest 3 mld dollarit saab firma asutaja Bill Gates.

Bidermani sõnul on viimastel nädalatel nähtud keskmiselt viit aktsiate tagasiostu uudist päevas. Suuremate ettevõtete seas on olnud Pfizer, IBM ja Cisco. Neist viimane lubas aktsiaid tagasi osta 10 miljardi dollari eest.

Põhjala börsidel on üheks tugevaks aktsiate tagasiostjaks Nokia, mis oli möödunud nädala lõpuks tagasi ostnud 161,4 miljonit aktsiat.

?Aktsiate tagasiostmine on tugev märk ettevõtte finantstervisest, näidates et firmal on raha nii kulude katteks kui ka investeeringuteks,? ütles Fried Asset Managementi president David Fried.

Hetkel kuum