Alvar Jõgeva • 30. november 2004 kell 22:00

Nõrk dollar tõstab kulla hinda

Kulla hind saavutas esmaspäeval 16 aasta kõrgeima taseme. Särava metalli tõusu peamiseks põhjuseks oli nõrk dollar.

Esmaspäeval sulgus kulla hind 453,95 dollari tasemel, mis on kõrgeim untsi hind alates 1988. aasta juunist. Eile püsis kulla hind rekordilähedasel tasemel, kell 17.00 maksis unts kulda 453 dollarit.

Analüütikute sõnul on lühiajaliselt oodata kulla hinna püsimist samal tasemel, sest tegemist on üleostetud turuga.

Societe Generale ootab käesoleva aasta keskmiseks kulla hinnaks 410 dollarit untsi eest. Võrreldes eelmise aastaga tähendab see 13 protsendi suurust kasvu. 2005. aastaks prognoosib Prantsuse suurpank kulla hinnaks keskmiselt 450 dollarit.

Kulla hinna tõusu peamiseks põhjuseks on dollari langus. Viimase aasta jooksul on kulla hind kerkinud 12 protsenti, samas on euro tugevnenud dollari vastu 11 protsenti. Seega eurodes arvestatuna on liikumine väike. Kuid kuna kulla hinda mõõdetakse dollarites, on nõrk Ühendriikide valuuta põhjustanud kulla kallinemise. Pank ootab, et investorite nõudlus kulla järele suureneb.

Kulda võib vaadata kui turvalist rahapaigutust, särav metall satub tavaliselt huviorbiiti ebakindlal ajal. Samas ei paku kuld suurt tootlust. Näiteks võrreldes aktsiatega on pikaajaliselt oma väärtuse säilitanud kuld vähem tulus investeering, sest väärtpaberite hinnad on oluliselt tõusnud. Kulla hinna korrigeerimisel inflatsiooniga muutub pilt veelgi viletsamaks.

Hetkel kuum