Tõnis Oja • 9. detsember 2004 kell 22:00

IBMi arvutitootmisüksuse ost tõi raskused kaela

Aktsiatega kauplemine peatati pärast seda, kui Lenovo teatas, et ostab IBMi personaalarvutite tootmisüksuse. Lenovo maksab IBMile 650 miljonit dollarit (7,6 miljardit krooni) rahas, 600 miljonit dollarit oma aktsiates ning võtab veel 500 miljoni dollari eest enda kanda IBMi arvutiüksuse võlgu, kirjutas Financial Times.

Analüütikute sõnul tähendab üksuse, mille müügikäive on 9 miljardit dollarit (105 miljardit krooni), eest makstud madal hind väikest rentaablust ja tekitab küsitavusi, kas Lenovo on võimeline üksust muutma elujõuliseks äriks.

Ost lubab Lenovo käivet neljakordistada (tõsta 12 miljardi dollarini), kasutada viie aasta jooksul IBMi brändi ning populaarset sülearvutite Think kaubamärki. Hiina arvutitootja juht Yang Yuanqing juba jõudis hoiatada Delli ja Hewlett-Packardi, kes on arvutitootmise turuliidrid, et Lenovo ei rahuldu turul kolmanda kohaga.

Ajalehe sõnul oli USAs asuv erafond Texas Pacific Group Lenovo tõsiseim rivaal IBMi tootmisüksuse omandamisel, kuid nemad olevat pakkunud 100 miljonit dollarit vähem ja soovinud saada vaid raha. IBM valis Hiina ettevõtte sellepärast, et soovis tootmises mingi osaluse säilitada. Lenovo aktsia noteeritakse ühel USA börsil aasta jooksul.

Hetkel kuum