Valitsuse kriisikomisjon peab kahe nädalaga välja selgitama, kas sajandi tormi ennustamine oli vajalikul tasemel.
Valitsuse kriisikomisjoni kriisireguleerimise meeskonna juht Kalev Timberg ütles, et üks töösuund on tõepoolest parandada tulevikus kriisireguleerimist ka ilmaennustuse vallas, kirjutab Postimees.
«Peame hakkama rääkima ühes keeles ? et saaksime eri alade spetsialistidena üksteisest aru ja et ka rahvas saaks meist aru, kui me hoiatusi välja saadame,» rääkis Timberg. Ta kinnitas, et välja tuleb selgitada ka ilmaennustuse puudused. «Sellega peab tegelema keskkonnaministeerium, kes teab, millised on vajadused, et tööd paremini teha,» lausus Timberg.
Ta nõustus, et lisaks praegustele Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) töötajatele tuleks eriolukordades kindlasti kaasata nõu andma teiste erialade spetsialiste, nagu näiteks merefüüsikuid.
Kui möödunud nädalal rabas Eestit torm ja üleujutus, ennustasid selle saabumist kõige varem ja täpsemalt ette TTÜ küberneetikainstituudi (KI) ja meresüsteemide instituudi (MI) merefüüsikud. Samad teadlased tabasid märki ka üleeile, kui teatasid, et uue tormiga Pärnus üleujutusi ei kaasne. Samal ajal ennustas EMHI Pärnule nädalataguse üleujutuse kordumist.
EMHI peadirektor Jaan Saar ütles, et viimati ennustasid meresünoptikud nende majas tormide saabumist 1990. aastate alguses, kui mereosakond koondati. Praegu riik EMHI-lt mereilmateadet ei telli, kuigi töötajad seda puhtast kohusetundest siiski teevad. Saar loodab, et riik pärast tormi laastamistööd mõistab, et mereilma ennustamisega peaksid tegelema ka seda ala õppinud inimesed.
Seotud lood
Viimaste aastate arengu najal on selge, et Põhja-Tallinnast on kujunemas pealinna uus 15 minuti linna põhimõtetel toimiv hot-spot. Selle keskpunktiks jääb kaasaegse hingamise saanud endine Volta tööstuskvartal, mis üllatab linnaelanike juba sel sügisel nii mõnegi kauaoodatud uudisega.