Täna kirjutasid Eesti suurimad kodumasinate, arvutite ning muude elektri- ja elektroonikaseadmete tootjad ja maaletoojad alla MTÜ EES-Ringlus asutamislepingule.
Kehtiva jäätmeseaduse kohaselt on elektri- ja elektroonikaseadmete (EES) tootjad ja maaletoojad kohustatud tagama hiljemalt 13. augustiks 2005 kasutuselt kõrvaldatud elektri- ja elektroonikaseadmete kokkukogumise, töötlemise, taaskasutamise ja keskkonnaohutu kõrvaldamise korraldamise ja rahastamise.
Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek ütles allkirjastamisele järgnenud pressikonverentsil, et see on väga oluline samm jäätmeseaduse täitmise osas. ?Tarbijal peab tekkima lihtne ja arusaadav võimalus jäätmeid ära anda,? ütles Eek.
Vastloodud MTÜ nõukogu esimeheks valitud Arne Pajula ütles, et loodud tootjavastutusorganisatsiooni eesmärgiks on jäätmete kogumine tarbijale võimalikult lihtsaks teha. ?Nagu eelkõneleja juba ütles, asi peab olema tarbijale lihtne,? ütles Pajula. ?See on meie eesmärk.?
Pajula sõnul pole aga veel selge, kuidas täpselt jäätmete kogumine toimima hakkab. ?Sellele pole veel vastust,? nentis Pajula. ?Inimesed peavad saama teadlikuks, et vanad masinad tuleb viia kogumispunkti ja saata taasringlusesse.?
Nõukogu liige, Infotehnoloogia- ja Telekommunikatsiooniettevõtjate Liidu esindaja Heino Raivet ütles, et näiteks Norras korraldavad elektroonikajäätmete kogumist omavalitsused. ?Seal on selleks sellised spetsiaalsed paviljonid,? ütles Raivet. ?Teine variant on, et näiteks uue toote ostmisel saab vana tagasi anda.? Veel on võimalikud variandid, et EES-jäätmete kogumist korraldavad hulgimüüjad või, et kogumiskohad tehakse suurte supermarketite juurde.
Saalist kõlanud küsimusele, et kas vastloodud MTÜ on sertifitseeritud, vastas Eek: ?Akrediteerimise näeb ette pakendiseadus, jäätmeseadus seda ei nõua, EES-jäätmekogused on esialgu vaid mõni tuhat tonni aastas, iseasi muidugi, kui tootjad ise kokkuleppele ei jõua, siis tuleb mõelda akrediteerimisele.?
Raivet ütles, et mingit sertifitseerimist pole vaja, kuna vastloodud MTÜ ei hakka ise jäätmete korjamise-töötlemise-transpordiga tegelema. ?Meie sõlmime lepingud vastavate organisatsioonidega, kes sellega tegelema hakkavad,? ütles Raivet. ?Lepingud sõlmime parima hinna pakkujaga.?
Täpselt pool aastat tagasi käivitatud koostööprojekt EES-Ringlus täidab sellega ühe kahest põhieesmärgist:
luua tootjavastutusorganisatsioon, mille peamiseks ülesandeks on maaletoojatel ja tootjatel lasuvate tootjavastutuskohustuste täitmine koostööna;luua jätkusuutlikud lahendused selleks, et Eestis tekkivad EES-jäätmed ei satuks keskkonda, vaid leiaksid maksimaalsel määral taaskasutamist.
Seotud lood
Ettemaksed on tehingute tegemisel tavalised, kuid samas kaasnevad nendega alati ka riskid. Pole just harvad olukorrad, kus tarnija ei suuda finantsraskuste või tarneahela häirete tõttu tellimust täita, misjärel võivad ettevõtted oma rahast ilma jääda. Balti riikides tegutsev krediidikindlustusmaakler Credeo pakub koostöös Allianz Trade’iga, üleilmse juhtivettevõttega krediidikindlustuse valdkonnas, ettemaksete kindlustamise teenust, mis pakub lisakaitset just selliste olukordade puhul.