?Varajane huvi tooraineturule investeerimise vastu mängis suurt rolli minu edus maksuparadiisis registreeritud hedge fond?i Quantum kaasjuhina,? ütles 63aastane Rogers Äripäevale.
Eelmise aasta lõpus avaldas Rogers raamatu kuumadest toorainetest ?Hot Commodities?, mis on tänaseks ajalehe The New York Times äriraamatute edetabelis tõusnud neljandale kohale.
?Toorainet ei tunnistata,? kirjutas Rogers raamatus ?Hot Commodities?. ?Paljud niinimetatud targad investorid arvavad, et nad on riskid hajutanud, kui neil on raha aktsiates, võlakirjades, kinnisvaras ja arenenumatel võib-olla ka valuutas. Tooraine sattub harva, kui üldse, radariekraanile.?
?Pole mõtet ignoreerida tervet varaklassi ? eriti seda, millel on läinud läbi ajaloo päris hästi, vastupidiselt müütidele sellest, kui riskantne, kõikuv, keeruline ja ohtlik on inimeste arvates raha panek toorainesse,? ütles Rogers. ?Edukas investor vaatab võimalusi osta odavalt ja hoida ostetut pikka aega, olenemata turust.?
Ta lisas, et edukad toorainetehingud lubasid tal ?pensionile minna? juba 1980. aastal, 37aastasena, ja maid avastada. Nii lahkuski edukas fondijuht töölt, et näha tegelikku maailma. Rogersi nimi on pääsenud kahel korral ?Guinnessi rekordite raamatusse? ? mootorratta ja autoga tehtud ümbermaailmareisi eest.
Rogersi kaasasutatud fondi Quantum 10aastane tootlus oli üle 4000 protsendi ajal, mil S&P 500 indeks tõusis vähem kui 50 protsenti. Lisaks reisimisele tahtis ta tegeleda oma raha juhtimisega.
Tuntud investor ei pea sealjuures toorainet algajatele keeruliseks varaklassiks. Tuleb lihtsalt teha natuke kodutööd, nagu seda tegi Rogers ise pea 40 aasta eest. USA väikelinnast pärit poisina ei teadnud ta suurt midagi investeerimisest. 1964. aastal, kui ta otsis suveks tööd Wall Streetil, teadis ta vaid seda, et see asub kusagil New Yorgis ja et seal juhtus 1929. aastal midagi koledat. Kuid ta teadis, et Wall Streetil saab raha teha. Vaesel Alabama osariigi Demopolise linnakesest pärit noormehel oli suur soov raha teha ja osta end vabaks. Õpingute kõrvalt hakkas ta tegelema investeerimisega.
Sõjaväes investeeris ta väikese tasu eest komandöri raha. Tema tähelend algas pärast New Yorki naasmist, taskus oli tal siis 600 dollarit. Juhuslikult oli siis 1968. aasta ja kaks aastakümmet väldanud sõjajärgne aktsiabuum oli just lõppenud.
?Minu kogenematus osutus hiiglaslikuks eeliseks,? ütles Rogers. ?Kui ma olin ära õppinud investeerimise põhipeatüki ? osta odavalt väärtust ?, hakkasin ma kõigilt turgudelt otsima alahinnatud varasid.?
Üha enam hakkas ta märkama võimalusi tooraineturul. Tooraine hinnagraafikutel nägi ta järske tõuse. Ta analüüsis, miks eri toorainete hinnad tegid graafikutel järske jõnkse.
Rogers arvab, et käimas on pikaajaline toorainebuum, mis võib kesta aastakümneid. Kasvava nõudluse ja kahaneva pakkumise juures liiguvad hinnad üles.
?Paljudele seostuvad toorainefutuurid kerge kaotusvõimalusega, kuid ometi pole asi nii,? ütles Rogers. ?Tooraine pole aktsiatest riskantsem.?
Jim Rogers näeb väga suurt tulevikku tooraineturul ja Hiinal ning soovitab seetõttu õppida hiina või hispaania keelt lisaks inglise keelele. Oma kaheaastasele tütrele palkas ta lapsehoidjaks hiinlanna, kes õpetab lapsele hiina keelt.
Jim Rogersil on mitmel pool maailmas kinnisvara ning tema aktsiaportfell on väga hajutatud ? kuid mitte hajutamise eesmärgist tingituna, vaid seetõttu, et tema näeb väga paljudes eri kohtades ahvatlevaid võimalusi. Näiteks Ghanas, Botswanas, Zambias, Zimbabwes, Nigeerias. Eestisse ta investeerinud pole. Talle on omane luua välismaal käies nägemus selle maa tulevikust. Kui ta suudab ette näha positiivseid arenguid, külastab ta börsi/suurima panga maaklerfirmat. Kui ta jääb nähtuga rahule, võtab ta ette info aktsiate kohta. Rogers on mitmel maal ostnud kõigi tugeva bilansiga firmade aktsiaid.
Tema lemmikuks on ikka tooraine. Toorainefutuuride tagatiseks tuleb maksta kusagil 5?10 protsenti lepingu väärtusest. Edasine sõltub juba investorist/kauplejast, kui riskantseks ta futuuri teeb. 50 000 dollari omamisel saab kontrollida 0,5 mln dollari ulatuses toorainet. Sel juhul kasutatakse võimendust ja ebaõnnestumise korral on tagajärjeks häving. Samas ei sunnita võimendust kasutama. 50 000 dollari korral võib osta futuure vaid 5000 dollari tagatisel ja ülejäänud 45 000 dollarit hoida rahas ? sel juhul ei riskita enamaga, kui raha on. Toorainetest meeldib talle näiteks nafta, kullast ta sedavõrd vaimustuses pole. Kullast enam meeldib talle plii, samuti suhkur ja kohv.
Jim Rogersi kohta võib küll öelda, et üle poole maailmast on ta läbi käinud ? kui võtta aluseks riikide arv. Ta on teinud kaks ümbermaailmareisi (mitte lennukiga), kuid ka praegu on tema kalender täis esinemisi konverentsidel üle maailma. Kui ta juba kusagil on, siis tunneb ta ka huvi rahapaigutamise võimaluste vastu. Jim Rogers on kirjutanud oma kahest ?Guinnessi rekordite raamatusse? läinud reisist raamatud ?Investment Biker? ja ?Adventure Capitalist?.
Oma esimesel reisil 1990. aastal läbis ta koos kaaslasega mootorrattal 65 000 miili. Toona sõideti läbi Nõukogude Liidu, Nahhodkast Bresti. Millenniumireisil külastas Jim Rogers koos kaaslase Paige Parkeriga, kellest sai tema abikaasa, 116 riiki, sh Eestit. Mercedes-Benzi autoga läbiti 152 000 miili. Millenniumireisi eesmärk oli näha ja kirjeldada maailma aastatuhendevahetuse paiku. Eestis olid nad 10.?11. septembril 1999. Parker märkis, et vürtsikaid toite Eesti rahvustoitude seas pole. Sellest reisist ilmus raamat ?Adventure Capitalist?.
Seotud lood
Mart Poomi Jalgpallikool kutsub nii kogukonnaliikmeid kui ka jalgpallisõpru kaugemaltki panustama, et Männiku treeningbaasi uus kilehall saaks püsti veel 2024. aasta sees.