Teade üüri piirmäärade kaotamisest ajas segadusse nii majaomanikud kui ka sundüürnikud ? esimesed asusid hinda tõstma, teised talusid seda teadmatusest.
Kuigi üüri piirmäärad kaotanud elamuseaduse muudatus hakkas Eestis kehtima juba möödunud aasta lõpust, ei tähenda see, et tagastatud eluruumides elavatel üürnikel tohib automaatselt üüri suurendada, kirjutab Postimees.
Et enamikul sundüürnikest on tähtajaline üürileping, mis tihtipeale kehtib veel aastaid, ei ole võlaõigusseadusest lähtuvalt eluruumide omanikel mingit õigust üüri tõsta enne lepingu lõppemist.
Justiitsministeeriumi eraõiguse talituse nõuniku Kaupo Paali sõnul on tema poole pöördunud mitmeid sundüürnikke, kellele korteri omanikud esitasid juba jaanuaris senisest suuremad arved, kuigi väiksemate hindadega rendilepingud kehtisid veel aastaid.
Et kemplemine piirmäärade kaotamise üle lõi meedias palju laineid ja sageli esitatigi väiteid, et üürid päevapealt lakke kerkivad, tõlgendasid paljud omanikud ja üürnikud seadust valesti, märkis Paal.
Ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on saanud hulga signaale, et üüri piirmäärade kaotamine on eksiarusaamu põhjustanud. Ministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna juhataja Priit Enoki kinnitusel tuleks ebaseaduslikult tõstetud üüriarvet mitte maksta ning kui omanik nõuab seejärel eluruumi vabastamist, tuleks oma õigusi kaitsta.
Üüri pole tema sõnul võimalik tõsta ka põhjendusel, et sundüürnikul kirjalik leping puudub.
Seotud lood
Leedu telekommunikatsiooniettevõte, UAB Consilium Optimum, mida tarbijad tunnevad Fastlinki kaubamärgina, käivitas 18. detsembrini kestva avaliku kolmeaastase võlakirjaemissiooni eesmärgiga kaasata 3 miljonit eurot, pakkudes investoritele 9% aastaintressi (ISIN code: LT0000411266, investment order cook code CSLSPO). Emissioon on tagatud ILTE 1,5 miljoni euro suuruse garantiiga.