Andris Feldmanis • 7. juuni 2005 kell 9:30

Mai inflatsiooni alandas oodatult mootorikütuste ja toidukaupade hinnakasvu aeglustumine

Mais kujunes aastaseks tarbijahindade kasvuks 2,8 protsenti, kasvu aeglustumine tulenes peamiselt alanenud mootorikütuste ning toidukaupade hinnatõusust.

Eesti inflatsioon ületas eurotsooni inflatsiooni 0,8 protsendipunkti võrra.

Aastases arvestuses oli tarbijahindade kasvu vedajaks eluasemeteenuste, toidu ja mittealkohoolsete jookide ning transpoditeenuste kallinemine.

Eluasemeteenuste 7-protsendiline kallinemine oli põhjustatud elektri hinnatõusust 1. märtsil ning majapidamisjäätmete veoga ja veevarustusega seonduvate teenuste hinnatõusust aasta alguses. Toidukaupade hinnakasvu pidurdumine tulenes eelmise aasta kõrgest baasist, kui hüppeliselt kallinesid puuviljad ja suhkur ? nende kaupade hinnatõus on praeguseks oluliselt alanenud.

Transporditeenuste hinnakasvu alanemine 3,3 protsendini oli põhjustatud peamiselt mootorikütuste hindade kasvutempo aeglustumisest, mis alandas ka administratiivselt reguleeritavate hindade kasvu. Mobiilsideturu tiheda konkurentsi tõttu jätkus sideteenuste odavnemine, 2004. aasta aprilliga võrreldes oli langus 4,5 protsenti.

Kuises arvestuses kallinesid kaubad ja teenused 0,2 protsendi võrra. Hindade kasv oli peamiselt tingitud toidukaupade ja eluasemeteenuste kallinemisest. Samas püsis transporditeenuste hind eelmise kuu tasemel toornafta mõningase odavnemise tõttu maailmaturul.

Mais alanes inflatsioon eurotsoonis kolm kuud järjest püsinud 2,1 protsendilt 2,0 protsendini. Hinnakasvu alanemist toetab side- ja vabaajateenuste odavnemine. Aasta kokkuvõttes ootab Euroopa Keskpank eurotsooni inflatsiooni püsimist 2,0 protsendi tasemel.

Lähikuudel on oodata inflatsiooni püsimist mai tasemel. Täiendavaid inflatsioonisurveid lisab maailmaturu naftahinna kõikumine ning nõrgenev euro kurss dollari suhtes.

Hetkel kuum