Heidit Kaio • 12 september 2005

Rebimine lasteaiakoha pärast

Nõmme Lauliku lasteaia ehitus lõpeb oktoobris, just enne valimisi, kuid eile hommikul kell kümme algas elavas järjekorras lasteaiakohtade kinnipanek. Ametlikult oli öeldud, et päevahoiuga saavad arvestada 124 last.

Saba oli uskumatu ja korraldamatus samuti. Hoolimata kõigest ei saadud hakkama sellega, milleks see üritus oli korraldatud ? tekitada lasteaiakohta soovivatest lastest paberil järjekord. Tekkis lihtsalt segadus.

Juba enne avalduste vastuvõtu algust olid eramajade vaheliste kitsaste tänavate ääred autosid täis pargitud, justkui toimuks naabruses kontsert.

Veerand tundi enne vastuvõtu algust tõttas minust mööda Nõmmel naabruses elav pereisa, kes oli käinud kodus sünnitunnistust toomas ? igaks juhuks. Nad olid tulnud naisega kella kaheksast seisma ja olid seitsmendad. Nüüdseks olid nad olnud sabas kaks tundi.

Lapsevanemaid tuli aina juurde, nad seisid tööpäeva hommikul, sülearvutid kaelas, ajasid mobiili teel tööasju, üks isa hoidis lahtist arvutit ühel käel ja teise käe näppudega toksis klahve.

Sabas seisid kodused emad, tited kaasas. Ulakalt oli ringi sagimas igat mõõtu alla kolmeaastaseid lapsi, vanemad püüdsid neid sõiduteest eemal hoida.

Pool tundi pärast vastuvõtu algust polnud järjekord kuigivõrd liikunud. Üks meie pereema jalutas kohkunud näol ülipikale sabale lähemale. ?Ma olen vist hiljaks jäänud, oleksin pidanud kohe tulema, kui Anette kooli viisin,? ohkis ta.

Järjekord ei edenenud. Minu seljataga seisev ema arutas, kas ta peaks panema lapse autosse magama.

Üks välja jalutav naine rääkis, et kuskil ruumis teisel korrusel on üks naisterahvas, kes kirjutab käsitsi ümber eeltäidetud blankette.

Minu ees seisev lapsevankriga ema oli aga eelmisel nädalal rääkinud telefoni teel juhatajaga, kes oli lubanud kõigi kohale tulevate vanematega vestelda, et selgitada välja need, kes lasteaiakohta tõesti vajavad. Sabas oli hinnanguliselt kakssada inimest.

Endine Nõmme linnaosa vanem Hanno Pevkur luusis järjekorra ümber. Möödunud oli tund vastuvõtu algusest, kui järsku hakkas saba liikuma.

Tagapool olijad kõndisid eespoolsematest mööda, avaldused näpus. Järjekord hajus. Jutuga, et avaldused kogutakse kokku, trügisid inimesed maja ukse poole. Üks naisterahvas kogus avaldused kokku ? ei mingeid numbreid, ei mingit järjekorda, oli lihtsalt pakk pabereid. ?See oleks nüüd küll nõme, kui oled terve hommiku sabas seisnud esimese veerandi seas ja pärast selgub, et oled 365. kohal,? nurises keegi.

Selline tung lasteaiakohtadele oli ootuspärane. Linnaosasse on soodsad eluasemelaenud toonud noori peresid. Oma osa annab sündivuse üldine kasv. Lisaks on Nõmmel krooniline lasteaiakohtade puudus. Kui ma püüdsin neli kuud pärast poisi sündi talle Nõmmel kahe aasta pärast vaja minevat sõimekohta leida, ei andnud lootust ükski kohaliku lasteaia juhataja.

Hetkel kuum