Väike-Maarja valla elanikud räägivad, et raipetehase järgi saab ilma ennustada - hakkab hais oksele ajama, on vihma oodata.
Kogu Väike-Maarja rahvale teeb aga suurt meelehärmi raipetehasest leviv lehk. Vao külla jõuab hais tavaliselt koos idatuulega, kirjutab SL Õhtuleht.
«On olnud nii hull küll, et pane kodust jooksu,» nuriseb Vao küla elanik Jüri Elmend. Haisu kirjeldamiseks ei leia ta kohemaid sõnugi: «No ma ei oska öelda - ta ajab oksele kohe. Nagu oleks rasv pannil kärssama läinud. See on ikka päris vänge!»
Jüri meenutab, kuidas ta kord suve keskpaigas kange suitsunäljaga naaberküla, Kaarma, bensiinijaama uut pakki ostma kihutas.
Artikkel jätkub pärast reklaami
«Vaatan, üks mees on auto kõrval ja oksendab hirmsasti. Mõtlesin, et vaene mees on kõvasti pidu pannud. Aga kurat, nagu autost välja sain, oli endal ka hing kinni! Bensiinijaama müüjalt kuulsin, et oli öö läbi öökinud, nii et seda nägu,» arvab Jüri, et küllap seal tehases on ikka midagi viltu, et haisust jagu ei saa.
Jüri on veendunud, et tema kaevu on saastanud just naaberkülas, Ebaveres tegutsev loomsete jäätmete käitlemise tehas. Kevadel toodi Jüri kodu lähistele raipetehasest pärit läga ning peremees usub, et just sealt on pärit kolibakterid, millest tema kaev nüüd kubiseb.
Kaarmal paikneva Väike-Maarja tugikomando tuletõrjujad peavad leha kohta koguni päevikut - kesksuvel sisse seatud paksu kausta on haisupuhangud kuupäeva ja kellaaja täpsusega kirja pandud.
Väike-Maarja valla keskkonnanõunikule Leie Arulale laekub aeg-ajalt elanike kaebusi ning temagi on virtuaalse haisupäeviku koostanud.
Tehas väitvat, et termooksüdaiser (seade, mis peab raibete töötlemisel tekkiva haisu ära põletama) on täiesti töökorras.
«Aga kui hakkab vihma tulema, surub madalrõhkkond korstnast tuleva õhu alla ja mingid osakesed ikkagi tulevad maa peale,» seletab Arula.