12. oktoober 2005 kell 22:00

Mobiiliviirused toovad hiigelarve

Tänaseks teatakse mobiiliviiruseid maailmas kokku ligi 100. Kui arvutiviirusesse nakatumisel seisneb tavakasutaja kahju ainult andmetes ja usalduses, siis mobiiliviirusel on paraku otsetee omaniku rahakoti juurde. Mobiiliviiruse tulemuseks võib näiteks olla hiiglaslik telefoniarve (MMS-sõnum igale telefoniraamatus esindatud isikule, eritariifiga kõned jmt).

Üks viimastest levima­ hakanud mobiiliviirustest Commwarrior talitab järg­miselt: saadab öösel kell 24.00 telefoni aja järgi kõigile nakatunud aparaadi telefoniraamatus olevatele kontaktidele teate enda multimeediasõnumi (MMSi) kujul laiali. Tavaline inimene juba magab sel ajal ega pruugi märgatagi, mis tema telefoniga toimub. Suurima Eesti teenusepakkuja hinnakirja järgi on ühe MMSi maksumus 5 krooni. Üheks MMSiks loetakse kuni 30 KB suurust sõnumit.

Sellisesse mobiiliviirusesse nakatutakse, kui satute oma väljalülitamata Bluetooth-funktsiooniga telefoniga juba nakatunud mobiili lähedusse. Umbes paarikümnemeetri­ses sidealas on väga raske vältida kontakti nakatunud mo­biiliga, sest ta lihtsalt surub end peale. Lihtne ?ei? vastamine küsimusele, kas tahad paigaldamist, toob kohe sama kordusküsimuse. Pahatihti vajutab frustreeritud inimene lõpuks yes ja edasi juba automaatselt paar korda veel, nii et viirus ka paigaldatud saab.

Juba nakatunud telefonil tuleb kõigepealt eemaldada aku, selleks et telefon viirust edasi levitada ei saaks. Seejärel tuleb pöörduda mobiili hooldefirmasse. Osa mobiiliviiruste puhul lähevad telefoni seaded kaotsi ja taastada saab vaid tehaseseaded. Kui tahate olla kaitstud, siis hankige mobiiltelefoni antiviiruse prooviversioon lehelt mobile.f-secure.com ja paigaldage see oma telefoni. MMSist saadud viirusest vabanemiseks tuleb MMS ära kustutada ja teavitada saatjat, et ta kontrolliks oma telefoni.

Mobiiliviiruse eest kaitseks piisab, kui lülitada telefonil Bluetooth-andmeside välja.

Rahustuseks enamikule meist ? Eestis on Symbian 60/80/90 operatsioonisüsteemiga telefone, mis nakatuda võivad, väga vähe. Kuid oht siiski on, näiteks suurte inimhulkade kogunemiskohad, turistiderohked paigad vanalinnas ja hotellide lobibaarid võivad hõlpsasti olla mobiiliviirusesse nakatumise paigaks.

Autor: Andrus Koka

Hetkel kuum